Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Løn som selvstændig i enkeltmandsvirksomhed.

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 12. Aug 08
Indlæg ialt: 15
Skrevet kl. 22:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har et spørgsmål vedr. at trække løn ud af sin virksomhed når man er selvstændig.

Hvis man har en konto i sin virksomhed til alle ens udgifter og indtægter (virksomhedens udgifter/indtægter), så har man bilag og faktura på dette. Hvis man så trækker f.eks. 5000,- ud til "løn" og skriver hævet privat eller løn eller lign. skal man så lave et bilag på dette? og hvordan med skatten? skal der så betales skat af de 5000,-? eller moms eller B-skat eller?????

 

Mvh Helle

Tilmeldt 30. Sep 07
Indlæg ialt: 423
Skrevet kl. 22:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Et af de almindeligeste spørgsmål!

 

Du betaler skat af virksomhedens overskud (indtægter minus udgifter). Det er ligegyldigt om du hæver af overskuddet eller ej. *) Det er en god idé at kontakte Skat når pengene begynder at strømme ind og fortælle dem hvad du regner med at tjene i løbet af året. Så får du nok nogle girokort på B-skat, men slipper for restskat med 'procenttillæg'.

 

Ja - du skriver bare selv et billag eller tar et print af kontoudtog fra webbanken og markerer det hævede beløb.

Hvis du er momsregistreret (og det skal du være hvis du omsætter/sælger for over 50.000 på årsbasis), så opkræver du moms hos dine kunder og videresender det senere til momsemor (Skat).

 

 

*) Undtagelser: Virksomhedsordningen, Aps eller lignende.

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)