Hvis man har en virksomhed i f.eks. Danmark, men et markede i Sverige (internetvirksomhed), hvorledes forholder det sig så rent juridisk? Er virksomheden tvunget til at have en advokat tilknyttet i både Danmark og Sverige? Eller er det blot nødvendigt at have en advokat tilknyttet i det land, hvor virksomheden befinder sig i? Håber virkelig der er en som vil hjælpe, for vil meget gerne have afklaret denne sag. På forhånd mange tak :) |
Hej DJB,
Du får forhåbentlig ikke brug for advokater. Dem er der kun brug for hvis du har juridiske problemer, eller de kan være praktiske at have ved hånden når der skal oprettes ApS''er eller A/S''er.
Du har en virksomhed i Danmark, og den kan sagtens have et marked i Sverige for sine produkter, uanset om salget foregår via Internet eller på anden måde.
Du skal måske hellere fokusere på moms "problemer". Sælger du til private eller firmaer? Og hvor køber du? Indenfor EU, udenfor EU eller i DK?