Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Spørgsmål til ansættelskontrakten -bruttoløn?!?!

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 31. Aug 07
Indlæg ialt: 279
Skrevet kl. 19:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle sammen,

Jeg har fået tilbudt et et nyt job og sidder netop nu og læser kontrakten igennem. Der er noget i kontrakten som jeg ikke kan kan forstå.

Der står følgende i kontrakten:

 1. Funtionæren oppebærer en grundløn DKK 30.000,00pr måned.Det månedlig vederlag betales bagud hver den sidste dag i måneden.

2. Funtionæren indtræder i den til enhver tid gældende pensionordning efter prøveperioden.

 

Mit spørgsmål er om de 30.000kr pr måned er med pension eller uden ?

Kan nogen komme med eksempel på hvad jeg kommer til få efter jeg har betalt skat og AP pension... hvad får jeg i hånden ?!

 ¤¤ Lad os tage en lille snak om dit helbred og det problemer du har **
Skriv pm

Fra København K
Tilmeldt 8. Jan 06
Indlæg ialt: 3643
Fra  Regnskabsskolen ApS Skrevet kl. 19:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil mene, at de 30.000 er uden pension. Det er grundlønnnen. Hertil kommer så et tillæg, nemlig den pensionsordning, som virksomheden har, hvor du muligvis skal betale en del selv. Det kan f.eks. være, at arbejdsgiveren giver 5% og du skal betale 2,5% eller mere. Du bør spørge om satserne.

Hvor meget du får i hånden afhænger af dine øvrige økonomiske forhold, du skal bruge dit skattekort for at regne det ud.

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)