Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

HJÆLP!!! Søger store Kappa plader, fototryk på store plakater mm. Så billigt så muligt...

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Mar 08
Indlæg ialt: 8
Skrevet kl. 00:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle Aminoer

Jeg har store problemer med at finde firmaer der er billige nok, til at producerer de ting jeg mangler til mit netfirma. Så jeg håber, at I kan hjælpe.

 

Mit første problem, er at finde et sted der sælger 2-3 m høje x 1 m brede, 10 mm tykke kappa plader. Jeg har søgt i flere måneder på nettet, men uden held. Det eneste firma, jeg har fundet, der sælger kappa plader højere end 1.40 m, er et firma i Århus. De tager 300 kr. + porto pr. plade (2 m x 1 m).

Kender nogle af jer et firma, der kan gøre det billigere? Jeg ved, at nogle reklamebureauer ligger inde med disse størrelser i kappa plader. Men HVOR FÅR DE DEM FRA? Sådan nogle kappa plader må jo blive noget billigere, hvis jeg køber direkte ved producenten. MEN HVEM ER DE? Og hvad skal jeg evt. søge på via nettet?

 

Mit andet problem er, at finde et firma eller privatperson der kan forstørre et almindeligt foto op til menneskestørrelse, og printe det ud som plakat med folie/klister bagpå. Billigste firma jeg har fundet, ligger på 350 kr. pr. plakat. Jeg har en fornemmelse af, at vil jeg have det billigere skal jeg selv investere i en stor printer/plotter. Er der nogle der kender et sted, der kan lave disse forstørrelser og udprint, billigere end 350 kr.?

 

Til sidst søger jeg råd om et bagstøtte/fod til at støtte pappladen bagpå. Det behøver ikke være i et dyrt materiale, bare et der kan holde pappet stående. Gerne i kappa.. Er der nogle der ved, hvordan jeg selv kan lave en sådan fod, tager jeg imod alle forslag…

 

Håber virkelig I kan hjælpe….:)

 

Fra Middelfart
Tilmeldt 3. Dec 07
Indlæg ialt: 113
Skrevet kl. 10:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Signe.

Plakaterne kan du få lavet her: http://www.nielsens.dk/ er jeg overbevist om. Du kan sende dem en mail omkring en pris.

De hjerteligste hilsner Diane Froebutikken.dk Nostalgisk butik, hvor originalerne genoplives og trendy nyheder opleves.

Fra Lystrup
Tilmeldt 22. Jul 06
Indlæg ialt: 142
Fra  Hennetec Skrevet kl. 17:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Signe,

Du kan evt overveje at sammenlime flere overlappende 5mm plader. På den måde har jeg for nyligt lavet et par 2m brede billeder af 1,5m plader med et ok resultat.

Vedr prisen på tryk, så afhænger det meget af antal og kvalitet. Hvis du kan få trykt 1 stk. 1x3 meter til 350 kr inkl opstart m.v. så kan du ret sikkert ikke finde det billigere andre steder. Men husk at medregne alle gebyrer.

NB: Kappa plader fås med klæber på den ene side, så selve trykket ikke behøver at have klæber på bagsiden.

Mvh,
Ole
Hennetec

Tilmeldt 27. Mar 08
Indlæg ialt: 8
Skrevet kl. 02:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Diana og Ole.

Jeg takker mange gange for hjælpen. Jeg har nu ringet rundt til samtlige reklamebureauer og skilte butikker mm i hele Jylland. Så jeg er nu blevet meget klogere på Kapa plader og prisniveauer mm. Jeg har endnu ikke fundet et sted der kan producere plakater under 350 kr. Alle siger at det er MEGET billigt. Jeg har fundet mange firmaer der sælger Kapa plader i str. 3 m x 1.40 m men der er stor prisforskel. Men alt i alt er jeg ved at have styr på det hele nu. Så endnu engang TAK for hjælpen.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)