Det er vist ikke til at sige noget endeligt og fyldestgørende om det.
Som jeg forstod det på min revisor, så kommer det bl.a. an på om der er tale om enkeltmandsselskaber eller selskaber som ApS og A/S. Det har også betydning hvor stor kendskab der er til den eksisterende virksomhed. Men jeg har en enkeltmandsvirksomhed som har et navn en anden senere har taget som samme navn på ApS. Jeg er sur over dette, men Erhvers- og Selvskabstyrelsen er ligelgade.
Noget andet er vedr. domænenavn. Der kan du nemt få en sag på halsen hvis du taget et domæne og tilføjer eller sletter en bindestreg.
Hvad med at tænke lidt, og finde dit eget navn.... og nej, du skal ikke hedde "Larsen Data" den virksomhed er kendt.
"Alle klare hoveder gentager siden Bacon, at der ikke er anden virkelig erkendelse end den, der hviler på iagttagne kendsgerninger." Bookmaker guide