Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Finansiering af startup.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 2. May 17
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 21:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej amino.
Jeg er kommet på en nytænkende forretningside.
Det vil koste 60-70.000kr + markedsføring at starte op. Jeg har selv 10-15.000kr til projektet pt. Jeg har et fuldtidsjob, som jeg ønsker at beholde i opstartsperioden.
Jeg har haft møde med 2 "bussinesangels" som desværre ville have hhv. 50 og 70% af forretningen for at investere i det, da der ikke er solgt noget endnu, men det er jeg bestemt
ikke interreseret i..
Mange startups vil gerne have så mange penge til opstarten som muligt, da det går meget hurtigere ifb med en opstart, på den måde. Men det er ikke min plan.
Jeg vil selv ligge alle timerne i det i starten, da jeg ikke er klar til at afgive særlig meget af forretningen (min baby) hvor jeg er nu.
Det vil tage mig et halvt til et helt år, at samle pengene sammen til hele opstarten.
Alt er klar til opstarten.
Er der nogen der har en ide til hvordan jeg kan komme videre snarest?
Bank og venner/familie er ikke en mulighed.
Ideer??🤔

Fra Silkeborg
Tilmeldt 23. Feb 13
Indlæg ialt: 169
Fra  Smykkelivet.dk I/S Skrevet kl. 21:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Du må gerne sende mig en forretningsplan på andreashoestbo@gmail.com, så vil jeg muligvis overveje om det kunne være inteeessant :-)

Men ellers er det bare at blive ved med at lede. Det er jo ikke alverden, så du kan evt tage et lån for at skaffe kapitalen. Jeg ved at de mange deleøkonomisk platforme er særligt glade for at finansiere i højrisikolån, som din virksomhed måske er.

Eller et banklån?

Fra Aalborg
Tilmeldt 14. Apr 17
Indlæg ialt: 330
Skrevet kl. 01:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Når folk siger de gerne vil have en andel, og i dit tilfælde op til 70%. Så er det fordi de ikke er sikker på at få pengene tilbage.

Det er en investering for dem. I deres sko, ville du lave den? Med de oplysninger du har givet dem, ikke dem du selv har, men dem du giver videre, ville du selv investere i din ide?.

Du vil gerne have dit arbejde ved siden af.

Hvor mange penge syntes du din plan er værd, er det et fuldtids arbejde at holde den kørende.

Hvis ja, deler de så også arbejd indsatsen, og timerne ved projektet? Eller står du alene med det.

Du har ikke solgt noget endnu, måske med mere markeds analyse, vil du fået bedre bud fra en investorer? Hvis du kan sælge lidt inden,og vise det for dem. Så er jeg sikker på du får et bedre bud

Eller måske du har dette på plads allerede? Måske tag hvad du lærte af dine møde, og tal med nogle flere.

50 til 70% er en stor forskel, især når du kun har mødt 2 forskellige.

Du er stadig under opstarts fasen. Snak med nogle flere investorer, og hør hvad de siger. Og lyt til hvad de siger, måske de kender markedet bedre end dig. Passer dit produkt ind?/ contra de penge de investere?

2 personer er ikke nok. Prøv at høre den 3 , 4 og/eller 12 person. Ikke giv op endnu. Der er mange forskellige meninger om ting. Få så meget feedback du kan, notere hvorfor de siger nej, eller hvorfor de vil have så meget. Men 2 forskellige personer er ikke nok. Især ikke med en forskel på 20%

Det er for meget. Den forskel er et gæt fra investoren.

Måske tænk på din salgstale? Omformulere dig? Tænk på fremvisningen, hvad kan du gøre bedre.

Tilmeldt 2. May 17
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 00:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for svarene. Det er super godt med nogle konstruktive øjne på, hvor jeg står nu. 👍

Jeg vil prøve at skrive til dig Andreas og forsøge at finde et par stykker mere.
Jeg vil også få kigget mit materiale igennem🙂
Tak.
Jakob

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)