Kan du ud fra artiklen afgøre, hvorfor Cult ejeren blev dømt? Man må gerne have sommerhus i Danmark. Udgangspunktet i den dømtes situation, som den er beskrevet, er, at han må opholde sig op til halvdelen af året i Danmark, så længe der er tale om ferie. Hvor meget må han arbejde? Efter Kinnoch sagen ændrede Skat praksis og udsendte et styresignal om, at man må arbejde op til 10 dage om året. Men det gælder kun i den situation, hvor man har kone, børn og helårsbolig i Danmark. Som jeg forstår den dømtes situation, er det ikke tilfældet her. Han må derfor forventes lovligt at kunne arbejde væsentligt mere. Et eksempel kan være Lars Seier Christensen. Han må formodes at arbejde i Danmark væsentligt mere end 10 dage og helt lovligt, da han og hans familie bor i Schweiz. Er der nogen, der ved, hvor meget man må arbejde i Danmark, når man ikke har helårsbolig/familie i Danmark? |
Maverick26:Kan du ud fra artiklen afgøre, hvorfor Cult ejeren blev dømt?
Man må gerne have sommerhus i Danmark. Udgangspunktet i den dømtes situation, som den er beskrevet, er, at han må opholde sig op til halvdelen af året i Danmark, så længe der er tale om ferie.
Hvor meget må han arbejde? Efter Kinnoch sagen ændrede Skat praksis og udsendte et styresignal om, at man må arbejde op til 10 dage om året. Men det gælder kun i den situation, hvor man har kone, børn og helårsbolig i Danmark. Som jeg forstår den dømtes situation, er det ikke tilfældet her. Han må derfor forventes lovligt at kunne arbejde væsentligt mere.
Et eksempel kan være Lars Seier Christensen. Han må formodes at arbejde i Danmark væsentligt mere end 10 dage og helt lovligt, da han og hans familie bor i Schweiz.
Er der nogen, der ved, hvor meget man må arbejde i Danmark, når man ikke har helårsbolig/familie i Danmark?
Det ved SKAT.