Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Inkasso - er rykker på mail nok?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 9. Jan 14
Indlæg ialt: 7
Skrevet kl. 13:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hey, står desværre i den situation, at en ikke vil tilbagebetale depositum efter opsigelse af lejekontrakt. Han skrev selv i en mail i juni måned, at han ville overføre beløbet - siden da har jeg mailet ham et utal af gange (sendt til begge mails han normalt bruger) og ikke fået et pip tilbage. 

Har så sendt 2 rykkere, og tænker at sende den videre til inkasso - men. Er mail overhovedet godtaget ift det, nu til dags? Skal jeg sende rykkerne med posten?

Håber nogen kan hjælpe.

 

Fra Hvidovre
Tilmeldt 13. Aug 14
Indlæg ialt: 2309
Fra  Financial Data Solutions ApS Skrevet kl. 11:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej. Ja, en mail er et juridisk gyldigt dokument. Du står dog nok bedre, hvis du kan godtgøre, at mailadressen er korrekt, f.eks. ved at du har mailet på adressen, modparten selv har brugt.. Jeg ville nok ringe og spørge til, om mailen er modtaget, og i modsat fald bede om en anden og starte forfra. Er den modtaget, så gå direkte til inkasso.

Tilmeldt 9. Jan 14
Indlæg ialt: 7
Skrevet kl. 12:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har sendt til de 2 adresser han har tilknyttet sit firma + en privat og han har svaret mig fra de adresser før. 

Tusind tak for svar :) 

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)