Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kan man tilbagedatere en e-faktura?

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 31. Dec 14
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 15:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej ligesindede!

Jeg står her på årets sidste dag og har fået en dejlig stor opgave, som kunden skal betale i to rater - den første henhørende til 2014.

Da kunden er offentlig, skal jeg benytte mig af e-faktura. SKAL den så afsendes i dag - eller kan jeg sende den i morgen eller senere og angive 31.12.2014 som faktura-dato?

På forhånd tak - og godt nytår!

Mvh Ole

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46711
Fra  John Hannover Skrevet kl. 15:18
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Du skal - idag skrive den som 1/1-2015 og må ikke tilbagedatere en faktura - fra skat - citat:

Udstedelsesdatoen for fakturaen skal være identisk med den dato, hvor fakturaen eller afregningsbilaget udskrives. Se  momsbekendtgørelsens § 61, stk. 1, nr. 1. Tilbagedatering til leveringstidspunktet må dermed ikke ske. 

Du skriver bare på den at den vedrører arbejde udført i 2014 hvis den dækker noget du har udført i 2014   - momsmæssigt 2015 så - men du periodiserer selve indtægten til 2014 hvis arbejdet er udført i 2014

vh John h

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)