Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Spørgsmål vedr oplysninger til SKAT

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 20. May 14
Indlæg ialt: 1
Fra  Kesch Design Skrevet kl. 15:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle sammen!

Jeg er blevet kontaktet af SKAT omkring indsendelse af skatteoplysninger for min enkeltmandsvirksomhed for 2012.

Min virksomhed er en sidebeskæftigelse ved siden af mine studier på designskolen, så jeg må ærligt indrømme at jeg nok burde have mere styr på det regnskabsmæssige end til pt. er tilfældet. Men hvor om alting er så har jeg et par spørgsmål:

1. Skat skriver de skal bruge en "redegørelse for om den erhvervsmæssige telefon er til rådighed for privat anvendelse", hvad omfatter det helt præcist?

2. Jeg har overført nogle penge til min virksomhedskonto (så den ikke gik i minus) fra min personlige opsparing (i alt 9.175 kr), dertil skriver Skat at de skal bruge "dokumentation og redegørelse for kontooverførsler 9.175 kr., som er medregnet i den indsendte indkomstopgørelse" - hvordan skal jeg tilgå dette?

Håber nogle kan hjælpe mig lidt på vej, og fremadrettet må jeg vidst få sat mig lidt bedre ind i det regnskabsmæssige aspekter i min virksomhed.

Mvh Kasper

Fra Højbjerg
Tilmeldt 13. May 12
Indlæg ialt: 696
Fra  PhoneWear Skrevet kl. 15:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Kasper Schwartz:
1. Skat skriver de skal bruge en "redegørelse for om den erhvervsmæssige telefon er til rådighed for privat anvendelse", hvad omfatter det helt præcist?

Som der står - at du redegør for, om din erhvervsmæssige telefon kan benyttes privat.

Kasper Schwartz:
2. Jeg har overført nogle penge til min virksomhedskonto (så den ikke gik i minus) fra min personlige opsparing (i alt 9.175 kr), dertil skriver Skat at de skal bruge "dokumentation og redegørelse for kontooverførsler 9.175 kr., som er medregnet i den indsendte indkomstopgørelse" - hvordan skal jeg tilgå dette?

Har du medregnet dine private overførsler som indtægter i din virksomhed? Det er i så fald forkert (forudsat du er enkeltmandsvirksomhed). Det er blot privat indskud, som skal ned i balancen, og altså ikke i driften. Du sender derfor skat en kontoudskrift af din egen konto, hvorfra de 9.175 kr. er overført, så de kan se, at det er privat indskud og ikke skal medregnes som en del af virksomhedens resultat.

KH. Lars

Find massere af billige iPhone og iPad covers på www.phonewear.dk

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46616
Fra  John Hannover Skrevet kl. 15:53
Hvor mange stjerner giver du? :

1 om du har telefonen med hjem = til rådighed = beskatning af fri telefon og hvis det er den eneste mobil, vil de nok formode der også skal være bogført med delt moms privat og virksomhed

2 - det du har overført privat skal være overført via mellemregning og egenkapital og ikke med i resultatet, så hvis du har de 9175 med i dit overskud, så ville du betale mere skat end du skal. Gi dem bankudtog der viser flytning fra privat til firmakonto

Dertil: Når du skriver fritid så vil skat kunne se på det samlede og bestemme om evt underskud skal give fradrag i anden indkomst men det er jo ikke noget de skriver om her

Ja det er ikke klogt at drive CVR og ikke ha rimeligt styr på regnskab faktisk

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)