Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Skat af udlejet lejlighed når man flytter til udland

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 6. Mar 14
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 12:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

jeg søger rådgivning om, hvordan man bedst kan trække sine fældesudgifter ,bank renter og ejendom skatter fra sin lejer indtægter, når man flytter til udland. Og beholder man stadig sin fradrag efter man er flyttet? 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Du kan med fordel anvende kapitalafkastordningen, så får du fuld fradrag for udgifterne i indtægterne. På samme måde som hvis det var en virksomhed du drev.

Du skal minimum være fraflyttet i 2 år, og hvis det ikke er tilfældet, så vil du som udgangspunkt stadig være skattepligtig her i landet, men det kan afhænge af den dobbeltbeskatniongsoverenskomst, som DK har indgået med det land som du flytter til, da tilflytter landet også gerne vil have lov at betragter dig som skattepligtig der.

 

MVH

 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)