Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Opbevaring af penge elektronisk

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Fra Aalborg
Tilmeldt 21. Nov 10
Indlæg ialt: 95
Skrevet kl. 00:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa!

Jeg har gået med en ide i nogle måneder efterhånden. Det største problem er at jeg er i tvivl omkring lovgivningen på området.

Jeg har i sinde at lave en 100% online-baseret tjeneste, hvor der er en betaler og en modtager - og altså en salgssituation i mellem disse, hvor tjenesten fungere som mellemmand. Man kan i forhold til spørgsmålet sidestille det med reklame-netværk, hvor virksomheder betaler netværket(eks. partner-ads) hvorefter PA udbetaler til deres annoncører.

Jeg har dog ladet mig fortælle at dette kræver en tilladelse - altså at opbevare penge elektronisk. Bl.a. i henhold til Bekendtgørelse af lov om betalingstjenester og elektroniske penge.

Da jeg endnu ikke har ideen fuldstændig på plads, søger jeg også svar på om det gør nogen forskel hvis pengene bliver vekslet til en online valuta?

Det skal i øvrigt siges at der under transaktionen skal tages en minimal del af "kagen" til mig.

På forhånd tak.

Mvh. Emil.

Fra Aarhus
Tilmeldt 9. Feb 13
Indlæg ialt: 119
Fra  Studiesalg.dk Skrevet kl. 01:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Følger lige med her...

Har selv noget lignende i støbeskeen, men umiddelbart har jeg ikke stødt på nogle lovmæssige udfordringer som sådan.

Har også været forbi advokat med det, men der kan jo være noget han har glippet på det onlinemæssige.

Ser frem til at høre andres kommentarer.

www.easify.dk

Freelance webprogrammør med 12 års erfaring til 399,- i timen. Ekspertise indenfor PHP, MySQL, samt frontendudvikling.

Tilmeldt 24. Jun 07
Indlæg ialt: 15003
Fra  Cosmos Co Customfit.eu Skrevet kl. 05:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Med mindre din tjeneste er skruet sammen ala Paypal eller Ewire, så kan jeg ik se, at der skulle være nogle regler angående opbevaring af dine kunders penge... Men er det en betalingstjeneste, kræver det en masse godkendelser, og jeg mener også, at der er nogle krav til likviditeten mm.

Naturprodukter fra Cosmos Co. Argan olie - Kaktus olie - Grønt ler mm.

https://shop.cosmos-co.eu/da/

Fra Aarhus
Tilmeldt 9. Feb 13
Indlæg ialt: 119
Fra  Studiesalg.dk Skrevet kl. 16:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Opfølgning:

Jeg har været i kontakt med finanstilsynet og fået afklaret hvilken lovgivning området er underlagt. Jeg ved ikke om det vil være tilfældet i trådstarters specifikke situation; det kommer helt an på hvordan forretningen er skruet sammen.

Hvis man ønsker at agere som betalingsmellemmand, altså deponere pengene mellem fx 2 private, er man underlagt 'Bekendtgørelse af lov om betalingstjenester og elektroniske penge'. I mit tilfælde (beskrevet ovenfor) skal jeg ansøge om 'BEGRÆNSET TILLADELSE TIL AT UDBYDE BETALINGSTJENESTER'. Dette kan gøres på http://www.finanstilsynet.dk/da/Indberetning/Soeg-tilladelse/Ansoeg/Ansoegning-om-begraenset-tilladelse-betalingstjenester.aspx. I dette skema skal man også kunne vedhæfte forretningsgange for tiltag mod hvidvask, god skik og it-sikkerhed. Derudover er der også krav om flere bilag som afhænger af om man er under lagt $38 stk 1 eller 2.

Yderligere skal man vedlægge et 'FIT AND PROPER' ansøgningsskema, hvor de vurderer dig og din eventuelle bestyrelses person. Dette inkluderer CV, straffeattest mv. Se http://www.finanstilsynet.dk/da/Indberetning/Soeg-tilladelse/Ansoeg/Fit-and-proper-for-begraensede-netvaerk.aspx 

Håber det kan hjælpe andre lidt på vej !

Mvh. Rasmus

www.easify.dk

Freelance webprogrammør med 12 års erfaring til 399,- i timen. Ekspertise indenfor PHP, MySQL, samt frontendudvikling.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)