Jeg har fundet indlæg om at der ikke er moms på app's, hvis man sælger dem. Men hvordan forgå det hvis man istedet har en reklameindtægt fra en app, fra fx google eller apple reklameprogram? Skal der så indbetales moms af dette eller gå det under det samme som salg, hvor det har noget med udlandet at gør?
Mvh Jesper
Blogger og holder foredrag om livet som ordblind og alle de muligheder det medbringer. Kig forbi etlivsomordblind.dk
søg apps og vel affiliate som det synes at læne sig op ad - og der må være masser af tråde om det, men der er moms på reklameindtægter fra apps - det håndteres efter landet og forskelligt om det er som CPR eller CVR - google betaler vist momsen direkte - jeg kan det ikke men ved der er utallige tråde om det.
google moms på affiliate og jeg ser masser af tråde der nok kan bringe dig nærmere
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
HVIS det er salg af ydelser til inden for EU og det lyder det jo til her, så skal der vel også indberettes EU salg uden moms på det pågældende moms nummer ville jeg mene - eller?