Hej SEO-eksperter. Jeg har 2 spørgsmål, der udfordrer mine små grå.
1:
Jeg er nysgerrig efter at høre, hvordan I ser på værdien af likes, shares, GooglePlusser etc. kontra værdien af link? Er link knap så vigtige som for et par år siden? Jeg spørger, fordi jeg undrer mig lidt over, at visse sider ranker højere end min, selvom de har ganske få link, mens jeg har en del flere (og ingen craplink).
2:
Jeg har fumlet med indsættelse af hashtags - men HVOR i linket er det lige, det skal stå?
Det aller bedste G+ du kan få er et G+ hvor brugerens som giver dig G+'et venner også G+ det. Værdien af dette svarer vel nogenlunde til et link fra eb.dk, eller dr.dk (Siger jeg uden noget som helst belæg for min påstand udover diverse observationer jeg har gjort)
og ang. FB så er det den langsigtede aktivitet på din FB side som google elsker og desuden så tror jeg også at Google er ret forelsket i shares, likes.