Nu ved jeg ikke om andre har postet denne men jeg har netop set artiklen på epn. Den lægger måske op til et par kommentarer....?
Webkunder ligeglade med pris
Det er ikke prisen, som er tiltrækkkende, men derimod webbutikkens udseende, viser en undersøgelse. Kunder, der handler over nettet, går ikke synderligt op i, hvad varen koster. Det fortæller en ny undersøgelse fra e-handelsfonden. Webhandlere var blevet spurgt i et åbent spørgsmål, hvad de afgørende faktorer for at vælge en webbutik var, og ingen svarede, at de prisen var vigtig. Derimod svarede 17 procent, at firmaets internetside skal se professionel ud.
Vigtigt at udstråle kvalitet
Line Ghisler er partnerchef hos Creuna, der laver e-handel for blandt andet Magasin og Illums bolighus. Creuna er et af firmaerne bag e- handelsfondens analyse. Hun studser over, at webhandlere ikke har nævnt pris. »Folk tror, at pris er så vigtigt, men det er altså ikke det, folk siger,« siger Line Ghisler. Hun tror, at kunder vil have, at hjemmesider udstråler kvalitet, og at varer bliver præsenteret, så kunder føler, at de kan træffe et godt valg.
Gerne kendte firmaer
Specielt præsentering af varer er webbutikkers store udfordring, mener hun. »Vi har ikke mulighed for at se kunden i øjnene,« fortæller Line Ghisler. Hver tiende kunde fortæller i undersøgelsen, at de gerne vil kende andre, der har handlet med den valgte webbutik, og syv procent vil gerne have, at det er et firma, kunden kender uden for nettet. Under fem procent vægter det vigtigt, at butikker har e-handelsmærket, at produkterne er kendte, at siden er dansk eller at butikken har en telefon, man kan ringe til.
Tager forbehold
Line Ghisler har dog det forbehold overfor undersøgelsen, at spørgsmålet er åbent. Derfor ved hun ikke, om de adspurgte kunder rent faktisk går op i prisen, men at det blot er ubevidst. I undersøgelsen bliver 1.300 webhandlere interviewet om året, og hvert kvartal bliver de foreløbige tal offentliggjort.
kilde: FILIP SCHWARTZ KIRKEGAARD, epn.dk