"Booke domænet".... Men jeg skal vel stadig omkring DK Hostmaster....og hvad er forskellen på de to??
"Smide min mail....etc" Iiiih, så er jeg jo allerede forvirret for hvor / hvordan får jeg så adgang til mine mails...??
Undskyld alle mine blondine spørgsmål - men jeg er virkelig helt grøn og blank på området.....
Gratisdns er en service som lever af at sælge domæner, og levere konsulent hjælp til folk der kommer i problemer med hensyn til deres domæner, primært udenlandske domæner. Du betaler 99 kr for at oprette et dk domæne ved dem, og herefter er det eneste du betaler de 45 kr. som dk-hostmaster sender en regning for årsgebyret.
Når du har bestilt dit domæne, så bruger du gratisdns til at pege på dine services, f.eks google mail, eller en evt webserver.
Det fede ved gratisdns er at du altid har kontrollen med dit domæne og det er virkeligt rart, da det er livsnerven i din online del