Jeg er en smule træt af, at når vi skal teste på vores site, skal jeg tænde 4 computere for være sikker på, at ændringerne virker på alle typer af browsertyper og browserversioner.
Er der nogen, der kender et program, som kan gengive siden, sådan som en given browser vil gøre det?
Jeg har installeret forskellige styresystemere (Windows XP, 7, 8 og ios) på de forskellige maskiner. Samtidig har jeg forskellige typer af de mest gængse browsere (explorer, chrome, safari, Firefox etc) med forskellige versioner (9.0.8112.16421 etc). På denne måde kan jeg teste flere forskellige versioner af Explorer, chrome etc, samt forskellige styresystemer. Det tager dog en rum tid, så jeg eftersøger en virtuel simulator for at spare tid.
Tak for tilsendte - det ser ud til at løse problemet et stykke af vejen (det er et superfedt link), men det ser ikke ud til at Explorer er en del af pakken.
Jeg er godt klar over at det ikke precist er det her du efterspørger, men måske det kunne hjælpe aligevel. Vi bruger https://www.virtualbox.org/ og installere så forskellige versioner af IE/FF/SF til udvikling.