Dagens dummeste spørgsmål: Kan man (ikke) have to profiler på samme konto i Google Analytics?
Jeg er helt blank med GA. Jeg har oprettet en konto for længe siden, men har ikke brugt den. Jeg kan se, at den dækker www.danacord.dk, men jeg vil også gerne bruge den på www.danacordbutik.dk. Skal jeg oprette en ny konto, eller tilføje en ny profil for den anden adresse?
Jeg har klikket og klikket og klikket, men kan ikke se nogen steder, hvor man kan lave en ekstra profil for sidstnævnte.
Ja, øjnene er det første man bliver blind på. Lige præcist dét havde mit blik ikke fanget, men nu er jeg kørende.
Nu må jeg så i gang med at læse mere om brugen. Allerede under oprettelsen, bliver jeg præsenteret for "Sporingskode", der angiveligt skal sættes ind på alle de sider man ønsker at spore. Uden at have læst på hvad "sporing" er, vil jeg umiddelbart mene, at det virker underligt, at/hvis man skal sætte et script på samtlige 5.000 sider.