Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

ApS eller GmbH til at indtage det Tyske marked?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 23. Feb 13
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 18:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino.

Jeg har nogle spørgsmål om at indtage det Tyske marked som jeg håber I måske kan svare på.

Vi er en gruppe på 5 venner der ønsker at starte en e-handelsbutik i Tyskland. Vores største problem lige nu er om vi skal registrere en Tysk GmbH eller Dansk ApS.

Jeg er selv bosat i Tyskland, omend ikke helt suveræn til Tysk endnu. Efter at have læst ” ONLINE SALG I EU: Guiden til at indtage Tyskland med succes!” på Amino er jeg bekymret for om det kan påvirke vores salgstal negativt hvis vi vælger at registrere en ApS med Dansk firmaadresse.

Vores hjemmeside vil være hostet på et Tysk .de domæne, og hjemmesiden vil være på Tysk, men vil det have nogen konsekvens for os hvis selve firmaet, og derved kontaktadressen er lokaliseret i Danmark?

På forhånd tak for hjælpen

Søren Lentz

Fra Handewitt
Tilmeldt 9. Nov 05
Indlæg ialt: 598
Fra  N.K. Import APS Skrevet kl. 19:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil klart vælge et gmbh til det tyske marked. Tyskerne er ikke lige så trygge ved international ehandel som danskerne, og det påvirker helt sikkert negativt hvis det er et dansk firma.

Læs dog op på abmahnungen inden i søsætter jeres tyske side, ellers kommer i hurtigt af med mange tusinde euro...

Danmarks største udvalg af billigt træningsudstyr

Tilmeldt 23. Feb 13
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 19:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Nikolaj og tak for dit svar.

Jeg har selv spurgt mine Tyske kollegaer, og de melder alle klart ud at de selv ville være utrygge ved at købe fra et Dansk ApS, men det dog er yderst sjældent de kigger under "Kontakt" formularen på Tyske .de domæner.

Jeg er ikke helt sikker på hvad du advarer imod med "Abmahnung", mener du at vi kan risikere et retsligt søgsmål hvis vi forhanler i Tyskland på et tysk .de domæne men fra et dansk ApS?

Mvh

Søren

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)