Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Ang. 14 dages fortryddelsesret

Side 2 ud af 2 (16 indlæg)
Tilmeldt 11. Jun 12
Indlæg ialt: 44
Skrevet kl. 00:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Måske har du ret Michal.

Jeg vil bare gerne til bunds i det, så det kan jeg ikke rigtig bruge til noget :)

Tilmeldt 24. Oct 07
Indlæg ialt: 206
Skrevet kl. 00:07
Hvor mange stjerner giver du? :

mathias123:

Måske har du ret Michal.

Jeg vil bare gerne til bunds i det, så det kan jeg ikke rigtig bruge til noget :)

Desværre er jura ikke så firkantet - og så er det da lidt ærgerligt du ikke kan bruge de svar andre brugere sender til dig.

Tilmeldt 23. Jan 11
Indlæg ialt: 70
Skrevet kl. 00:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Tror ikke det er fordi han ikke kan bruge det, men nærmere at han skal have en bevis overfor ham selv, eller virksomheden at det ikke/kan lade sig gøre.

Tilmeldt 24. Jun 07
Indlæg ialt: 15006
Fra  Cosmos Co Customfit.eu Skrevet kl. 00:14
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Naturprodukter fra Cosmos Co. Argan olie - Kaktus olie - Grønt ler mm.

https://shop.cosmos-co.eu/da/

Fra Århus C
Tilmeldt 1. Mar 10
Indlæg ialt: 13
Fra  dmkjr.dk Skrevet kl. 00:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis du vil til bunds i det, så læs i forbrugeraftaleloven omkring fjernsalg: https://www.retsinformation.dk/Forms/r0710.aspx?id=1843#K4

Tilmeldt 23. Jan 11
Indlæg ialt: 70
Skrevet kl. 00:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Handel på nettet

Når du handler på nettet, kan du først se og prøve varen, efter du har købt den. Hvis du vil fortryde dit køb, skal varen ifølge forbrugeraftaleloven leveres tilbage i væsentlig samme stand og mængde, som du modtog.

Sælgeren kan derfor ikke forlange, at du skal lade være med at pakke varen ud og afprøve den, hvis det er åbenbart, at afprøvningen ikke forringer varens værdi. Du kan fx prøve en bluse, en telefon, et kamera eller en computer, men ikke tage varerne i egentlig brug. Det er en forudsætning for at bevare fortrydelsesretten, at varen nemt kan bringes i orden, så den kan sælges igen som ny.

___________________________
Her beskrives det som om, du har ret til at afprøve dit webhotel, og levere det tilbage, således at du får pengene tilbage?

____________________________________

Retsinformation:

§ 20. Fortrydelsesretten er betinget af, at det modtagne overgives til den erhvervsdrivende på dennes forretningssted i væsentlig samme stand og mængde, hvori det var, da forbrugeren fik det i hænde. Ved fjernsalg af varer, hvor den erhvervsdrivende har påtaget sig at afhente varen hos forbrugeren, såfremt denne bruger sin fortrydelsesret, og ved køb af varer uden for fast forretningssted er fortrydelsesretten betinget af, at forbrugeren holder det modtagne til disposition for den erhvervsdrivende i væsentlig samme stand og mængde, hvori det var, da forbrugeren fik det i hænde.
Stk. 2. Er varen blevet beskadiget eller forringet, uden at beskadigelsen eller forringelsen skyldes uagtsomhed eller manglende omsorg fra forbrugerens side, bevarer forbrugeren sin fortrydelsesret.
Stk. 3. Forudsat at forbrugeren udtrykkeligt er gjort opmærksom herpå, gælder fortrydelsesretten ikke for
1) varer, der er taget i brug, hvis det efter varens art er åbenbart, at brugen medfører en formindskelse af varens salgsværdi, og
2) forseglede lyd- eller billedoptagelser eller edb-programmer, hvis forbrugeren har brudt forseglingen.

 ______________________

Stk. 3. Ligger vel op til at han reelt ikke kan, da de vel har fået ham til at acceptere betingelserne før han købte produktet ?

Kilde1: http://www.forbrug.dk/Artikler/Dine-rettigheder/Forbrugerguides/Fortrydelse/Varens-stand?tc=EB8CEB92DB91476892474BF40F2EB033

Kilde2: https://www.retsinformation.dk/Forms/r0710.aspx?id=1843

Side 2 ud af 2 (16 indlæg)