Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan får jeg flere links til mit site?

Side 2 ud af 2 (18 indlæg)
Fra Yogyakarta
Tilmeldt 16. May 09
Indlæg ialt: 2842
Fra  WebCoders.dk Skrevet kl. 19:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Kim:

Simon> så jeg behøver blot at lave 20 sider om børneporno og linke til et sted med gratis apps, og den side forsvinder ind i never-ever-land?

Jeg tror ikke der er nogen der vil give dig en direkte opskrift på at udføre negativ SEO, men ja du kan med links få straffet sider. Det er ikke helt enkelt og der er mange men´er, men det kan bestemt lade sig gøre.

Fra Philippines
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 252
Fra  Brand a Game / DasmaDesign Skrevet kl. 19:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Ok, først en kudos at du fangede den ..... det var selvfølgelig ikke rettet til din side. Har læst den og ganske udemærket faktisk.

Men var jeg en konkurrent kunne jeg lave alverdens skade på alt og alle, hvis google blot havde den mindste sub rutine, der lagde et minus på links, som pegede på en hjemmeside.

Hele googles business er lagt på netop dette punkt.

Som yderlige eksempel:

Hej jeg hedder koka kola, og jeg hader lepsi kola. Så jeg køber X dinarer af reklamer, der reklamerer for lepsi kola.

Web design kr. 5 mio. Se profil eller hop til .....

Tilmeldt 2. Feb 13
Indlæg ialt: 1194
Fra  Riveronline.dk Skrevet kl. 19:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Henrik

Du er velkommen til at læse denne her side igennem: http://seofordummies.dk/linkbuilding 

Forsat god Tirsdag.

Tilmeldt 2. Feb 13
Indlæg ialt: 1194
Fra  Riveronline.dk Skrevet kl. 19:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Robin Højstrøm:
Vil anbefale dig at der danske kataloger, da de udenlandske kan være lig med en "straf" fra google. 

Nej, de vil ikke betragtes som en straf.

Fra Århus
Tilmeldt 12. Nov 12
Indlæg ialt: 96
Fra  Whybeard Skrevet kl. 19:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Ah, ja, det klassiske problem. Du har brugt en masse tid på at lave en hjemmeside, og nu vil du gerne have at folk ser den.

Men hvordan reklamerer man for sin hjemmeside? 

Den seneste hjemmeside, jeg har prøvet at få ud til folk var http://ny-musik.dk, og der opdagede jeg at det bedste værktøj er Google-søgninger. Du bliver nødt til at blive ranket højt på Google. Det kan du gøre på mange måder, men det vigtigste er at udføre ordenligt SEO-arbejde omkring dit website.

Søg lidt på Google, så finder du HELT SIKKERT en masse gode artikler om SEO.

Mange hilsner,
Christian, CEO hos cShakers.dk (håndsyede køletasker til din proteinshaker) [åbner i nyt vindue]

Fra Philippines
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 252
Fra  Brand a Game / DasmaDesign Skrevet kl. 19:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Web design kr. 5 mio. Se profil eller hop til .....

Fra København
Tilmeldt 9. Oct 10
Indlæg ialt: 60
Fra  DJ Lookalikes Skrevet kl. 09:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Nej det er rigtigt. Vist nok lidt af en overdrivelse og en meget ukonkret beskrivelse jeg fik smidt afsted der, beklager det er min sprogbøf. Men du har ret i at udenlandske links ikke nødvendigvis er lig med en straf. Nævnte også tidligere på tråden at udenlandske links er ok.

Der hvor jeg selv har brændt nallerne er ved at oprette så mange links i udenlandske kataloger med høj pr, således at det af google har lignet en useriøs omgang linkbuilding, der har været for ihærdig. Jeg blev straffet med en nulstilling af pr og serp.

Et af Danmarks billigste mobildiskoteker - www.djlookalikes.dk

Fra Gørlev
Tilmeldt 25. Sep 10
Indlæg ialt: 564
Fra  Rohdemedia Skrevet kl. 09:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg synes du skulle læse lidt om linkbuilding og se hvilket muligheder der er for det. Og hvis du ikke kan skrive de tekster du evt. skal bruge til det, er det forholdsvis billigt at outsouce den del.

Side 2 ud af 2 (18 indlæg)