Tag fat i dantax i harrislee eller danrevision i Handewitt hvis du vil have det ordnet af professionelle. Ellers sæt en annonce i mojn mojn så er der med garanti en der kan gøre det meget billigt.
Har haft fat i begge, men det koster tæt på 6.000 kr hvilket virker ret dyrt. Læste i en gammel tråd at det kunne gøres for 100 €, så var lidt nysgerrig på det. :)
Du kan prøve at få en pris fra advokat Sten Schrøder fra advonord.de.
Du kan ikke stifte et UG selv og slet ikke for kun 100€. Ud over selskabskapitalen skal du beregne at betale til advokat, notar, handelsregister, kommune mv.
Husk at det kræver personligt fremmøde i forbindelse med stiftelse, registrering hos kommune mv. Så der er en del følgeomkostninger.
Dernæst skal du enten selv eller betale nogen for at blive registreret hos skat og moms - her er der tale om 2 forskellige myndigheder.
Du skal ligeledes regne med at stiftelsen godt kan tage et par måneder og længere inden du har et momsnummer.
Man bliver helt glad for det danske system når man har været igennem det tyske.
Øv, nedslående nyheder. Havde læst at det var relativt let at starte et UG selskab efter reformen i 2008. Jeg skal lave et selskab fordi jeg skal have penge af nogle kunder. Jeg henviser kunder til mine kunder, som betaler mig en provision for dette.
Prisen afhænger af hvor meget kapital du smider ind i selskabet. Jeg har vel brugt 3000 på stiftelse men en del mere på rådgivning og hjælp med diverse tilladelser og herunder opsætning af bogholderi der jan håndtere moms til flere lande.
Hmm. Har du overblik over om det er muligt at lave en bankkonto i Tyskland i stedet og så betale skat i DK, hvor hovedsædet er? Og så droppe at lave et tysk selskab? I hvert fald til der er proof of concept.