Jeg er selvstændig og vil gerne købe en ny iPhone. Jeg vurdere at jeg bruger min tlf 50% privat. Kan jeg få 50% fradrag på udgiften til iPhonen'en, uden at jeg behøver betale multimedieskat? og kan jeg trække 50% af mit tlf forbrug fra uden jeg behøber betale multimedieskat?
Hvis det er en privat ejet virk. kan du få delvist fradrag for momsen fx 50/50, da der er delvist fradragsret, ved indkøb der anvendes til både momspligtige og private formål.
Hvis det er et selskab, er du ansat heri og derfor skal du betale skat af fri tlf.
Du kan trække % andel af momsen fra i firma og hele telefonudgiften som udgift og betale skat af fri telefon - og det er den eneste mulighed du har - betal selv eller som nævnt
vh
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER