Jeg skal importere nogle varer fra Storbritannien - og i den forbindelse er jeg kommet i tvivl om, hvorvidt jeg skal betale moms og told af fragtens pris også?
Altså lad og lige sige, at jeg importerer 100 varer til 10.000 kroner, hvoraf 2.000 kroner er brugt på fragt. Skal jeg så betale told og moms af 8000 (kun vare-købet) eller af 10.000 (vare-køb og fragt)?
Så vidt jeg lige kan se, Betaler du moms af det fulde beløb når du sælger varene videre. Der bliver opgjort en importmoms incl. fragt men den oplyser du bare til skat. Som importør betaler jeg den i hvertfald ikke.
Men skal jeg også betale told hvis jeg køber varerne fra Tyskland og Storbritannien - altså lande, der er indenfor EU?
nej men du skal bogføre den så den kommer med i din momsdekleration alligevel - både som erhvervelsesmoms under salgsmoms og modregnet i købsmomshttp://www.startvaekst.dk/moms-ved-handel-i-eu Det er statistik og koster ikke noget da det er på begge sider.
ja - fra uden for EU er told af varens pris i DK inkl fragt o.l.