Hej Simon. Jeg er gymnasieelev men har stor interesse for design og bruger meget af min fritid på at tegne osv., hvis det ikke er noget som haster voldsomt meget kan jeg komme med nogle forslag - jeg kan have dem færdige inden efterårsferien er slut, jeg ved ikke hvad mere professionelle firmaer/privatpersoner har af priser, men jeg gør det gerne for en rimelig pris og lidt credit, du ved - noget man evt. kan skrive på cv'et. Hvis det lyder okay så send mig en besked her på Amino :)
Det burde helt klart kunne lade sig gøre at lave et par logoer til en overskuelig pris.
Kontakt mig gerne på salg@mediaflex.dk hvis du vil have yderligere oplysninger (hvilket lidt vil kræve at jeg kan blive sat ind i hvad det helt specifikt er du ønsker dig) :)
Det er noget jeg kan lave for dig du kan se hvad jeg har lavet før her moondesign.dk hvis jeg er noget for dig kan du sende en pm med mere info om dine logoer ;-)
Ikke for mange farver. Et godt logo skal i princippet fungere ligeså godt i sort som med farver. Det har en betydning, hvis du f.eks. på et tidspunkt skal have lavet specialtryk, f.eks. på lightere, kuglepenne mv. Jeg plejer at anbefale 2 - og max 3 farver.
Når du vælger leverandør så vælg en, der laver det som vektoriseret. Der er mange, der mener det er fint nok med Photoshop, men det er det altså ikke godt nok efter min mening, hvis man bare har en smule seriøse intentioner med ens forretning. Forskellen er, at med et logo i vektor er, er du fremtidssikret. Dvs. at den kan bruges til ALT. F.eks. hvis du på et tidspunkt også ønsker tryk, banner, kuglepenne etc. etc., så har du vektorfilen.
Dernæst så vil jeg skamløst anbefale mig selv.
Normalt tager jeg kr. 1000,- (ex. moms) for et standardlogo, men Amino´er får 50%.
*Alle de rettelser der skal til for at du bliver HELT tilfreds. Du skal jo forhåbentlig regne med, at skulle kigge på det i mange år, så hellere bruge tiden i første omgang.
* Laves vektoriseret, dvs. det kan bruges til ALT
* Leveres i alle de filformater og størrelser du ønsker
*Sidst, men vel ikke mindst: No cure no pay, hvilket betyder, at skulle jeg mod forventning, ikke kunne levere nogle oplæg, der kan tilfredsstille dig skal du intet betale. Jeg har så brugt nogle timer, men til gengæld har jeg jo så heller ikke været dygtig nok til at fange dine signaler. Så dropper vi det bare, jeg går i skammekrogen og vi er lige gode venner af den grund.
Du kan læse lidt mere HER og se nogle få (ældre) eksempler HER