hvis jeg fx i en debattråd på en avis hjemmeside laver et link www.domæne.dk eller http://www.domæne.dk . Vil Google opfatte det som et link? Tænkte på at gøre det so led i linkbuilding (Uden at spamme selvfølgelig)
Hvis det er linkjuice du snakker om så er et link et link, men omden siden du skriver på har dofollow eller nofollow ?? kan du se ved at installere http://www.mozilla.org/da/firefox/new/
Jeg har det ikke lige selv installeret på denne comp her. Men jeg mener der er en lille aktiverings knap ed navn donofollow . Den gør det at den maker alle links på siden om de er dofollow eller nofollow links.
Via Funktioner aktiver du knappen
På den måde kan du se om siden laver kommentarlinks om de er ankertekster eller bare www. som noget du kan bruge.
Men husk et nofollow er ikke dumme links, de kan bruges saom trafik til siden.
Men husk at læse alle deres retningslinjer de sider du har tænkt at skrive dig frem på, da som du selv er inde på så er de ikke så glade for spam