Jeg har et videoproduktionsfirma, hvor jeg, i højsessonen, gør meget i at producere teaterforestillinger både udendørs og indendørs. Tidligere har mine hjælpere til optagelserne være frivillige og har altså ikke fået noget for at hjælpe.
Jeg vil nu gerne betale dem, som tak for deres hjælp. Ikke en decideret løn, men en betaling, der falder når de har været med på et job. Hvordan klarer jeg det, regnskabsmæssigt? Skal jeg få dem til at skrive en seddel hvor der står at de har ydet en service for mig, som jeg så kan regnskabsføre som en udgift eller?
Jeg producerer også firmapromotion-videoer, musikvideoer og kortfilm.
I første omgang skal du indberette at du har "ansatte" i firmaet som skal aflønnes, selvom det selvfølgelig ikke er rigtigt ansatte du arbejder med, men jeg tror det fungerer på samme måde, som hvis det var...
Det kan du bl.a. gøre inde på www.webreg.dk hvis det ikke allerede er gjort :)
Hvordan selve aflønningen foregår ved jeg ikke forfærdelig meget om..
Hvordan klarer jeg det, papirmæssigt? Laver jeg bare et stykke papir hvor der står at jeg har udbetalt, eks. 300 kr. til en konsulent og så bruger det som dokumentation . Han får naturligvis også en kopi.
Nu har jeg læst denne tråd, hvor jeg må konstatere, at der er flere bestemmelser i skattelovgivningen, der vil blive overtrådt, hvis de fremkomne svar fra trådstater følges
Som virksomhed med lønudbetaling har virksomheden en objektiv pligt til indberetning af alle forhold til SKAT.
Dette gælder eks. også ved modtagelse af en faktura fra en ikke-momsregistreret virksomhed, hvorfor der skal modtages en faktura/regning med Cpr.nr., således beløbet kan indberettes som B-indkomst af den udbetalende virksomhed.
Det er og bliver afgørende, at dokumentationen er i orden, så forslag om små sedler eller andet, der skal kunne indikere udbetalinger er ikke gyldige.
Tak for dine input. Alle forhold skal naturligvis indberettes til SKAT. - Det er bare lige at finde den rette måde at gøre det på, så al dokumentation er iorden.
Du skriver at: "..... således beløbet kan indberettes som B-indkomst af den udbetalende virksomhed" - Mener du ikke Udgift, fremfor B-indtægt? Det er jo i mit firma, jeg kommer til at udbetale penge til mine hjælpere.