Kære alle Amino'er, Hvis jeg nu indgår i et interessentskab med en partner, og vi laver en kontrakt med en række vedtægter, hvori der står, at min partner betaler for alle tidligere og fremtidige omkostninger, vil jeg så - på nogen måde - hæfte med min personlige formue for virksomhedens gæld? Med venlig hilsen Patrick |
Ja det vil du I et interessentskab hæfter deltagerne personligt, direkte og solidarisk for alle virksomhedens forpligtelser. Dette betyder at hver deltager hæfter med hele sin personlige formue og at selskabets kreditorer selv kan vælge, hvem af deltagerne de vil søge gælden inddrevet hos.
Så kan du selvfølgelig gå til din partner med kontrakten i hånden - men er det gået galt og kreditorene har hentet hvad der er at hente hos dig, er der jo nok ikke meget håb om du kan hente meget hos partneren, selv om kontrakten er nok så klar.
Mvh
Steen