Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Eksotisk juicebar - er du klar?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Århus
Tilmeldt 11. Apr 12
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 15:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Kalder det modige folk...!!

Jeg går med planer om at starte en juice- og snackbar. Jeg har fundet det helt perfekte, solrige sted i Århus og søger eventuelt en partner til at opstarte det sammen med. Dels vil det være en stor fordel økonomisk og dels kunne jeg ønske, at vi var to om at udvikle konceptet, samt at fordele arbejdet - ikke mindst i opstarten. Det ville være helt perfekt med én, der har evner indenfor budgetter, regnskaber m.m., hvilket ikke er min stærke side. Er det mon "dig og mig og vi to?"

Jeg vil desuden rigtig gerne dele idéer og erfaringer med nye og erfarne iværksættere...Håber på at få nogle friske indspark.

Kærlig hilsen

Helle Vibeke Larsen

Fra Nykøbing Sj
Tilmeldt 29. Sep 09
Indlæg ialt: 855
Fra  Jimmis garage Skrevet kl. 16:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Helle

Nu er jeg selv fra Århus og har været i restaurations branchen i nogle år.

Men har du undersøgt marked for det og er der behov for flere juice steder i Århus??

Det er en rigtig hård branche og man skal virkelig finde lokaler som ikke koster ret meget og er i god stand og det er svært. Det er kæmpe betydning, hvor det ligger ;-) 

Jeg kan godt hjælpe dig med det økonomiske og se om det hele hænger sammen og jeg kan også hjælpe dig med lejekontrakter m.m. for der er virkelig mange faldgrupper du skal passe på.

Men jeg vil sige, du skal virkelig have en unik ide og være sikker på din målgruppe så kan alt jo lade sig gøre ;-) 

Mvh Jimmi

 

Tilmeldt 19. Aug 10
Indlæg ialt: 503
Skrevet kl. 16:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg så en brugt juicebar til salg, den kostede 190000 DKR. - kan ikke huske mål, inventar eller så meget andet. Der er tale om en mobil juicebar ;)

Fra Århus
Tilmeldt 11. Apr 12
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 21:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jimmi

Tak for det hurtige svar. Det er meget relevante spørgsmål du stiller. Beliggenheden er i top, men jeg kunne bestemt få brug for at undersøge markedet og målgruppen nærmere. Der ligger et tema bag konceptet, som jeg mener kan tiltrække kunderne, men jeg tøver lidt med at afsløre for meget her på siden endnu. Jeg satser på at komme på iværksætterkursus om et par uger for at blive bedre rustet, særligt for at forstå de økonomiske sider af sagen. Jeg kunne godt få brug for din assistance - kan sagtens forestille mig, at der en en del faldgruber.

Hvilke steder har du arbejdet i Århus inden for branchen?

Mvh Helle

 

 

Fra Århus
Tilmeldt 11. Apr 12
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 21:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Tak for dit svar - jeg vil umiddelbart ikke springe ud i at købe en hel juicebar, men hvis man kunne købe forskelligt inventar enkeltvis, ville jeg bestemt være interesseret. Lyder ellers meget spændende, at det er en mobil juicebar. Ved du hvor man kan henvende sig?

Mvh Helle

Fra Aarhus
Tilmeldt 13. Jan 11
Indlæg ialt: 109
Skrevet kl. 22:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Helle.

Lyder som en spændende idé du går med. Er selv bosat i Århus og det kunne da være et sjovt og udfordrende projekt at springe sig ud i. 

Skulle du tage Kontakt med en eventuel sparringspartner kan du jo altid bede personen om at underskrive en hemmeligholdserklæring/aftale inden du løfter sløret for din idé. Så er du på sikker grund idet vedkomne skriver under på ikke at udnytte eller videreformidle din idé ud til alle andre. Find den eventuelt her: http://www.startvaekst.dk/aftale_hemmelig_1

Ud over det har jeg hørt en lille fugl synge om at du kan tilmelde dig et kursus hos skat i momsregnskab. 

Håber du kan bruge lidt af det til dit videre forløb. 

Med venlig hilsen

Kasper.

Fra Århus
Tilmeldt 18. Nov 09
Indlæg ialt: 82
Skrevet kl. 22:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Helle.

Har sendt dig en PM

www.easy-extensions.dk  Gratis fragt på ALLE ordre!

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)