Jeg har en stor drøm om, at starte en agent virksomhed med salg af ferieboliger i udlandet til det skandinaviske marked. Jeg har et par års erfaring med ejendomshandel i Danmark men er dog ikke uddannet ejendomsmægler. Er der nogen som har noget erfaring med det slags og kan evt. Være behjælpelige med oplysninger det vigtigste er lovgivning hvad men må og ikke må. Her tænker jeg på da jeg ikke er uddannet ejendomsmægler vil da være visse områder jeg skal passe på med men Hvor går grænsen, så jeg ikke kommer til at lavet noget ulovligt. Håber der er nogen herinde som har været det igennem og kan bidrag med oplysninger. På forhånd tak. |
Hej,
Det lyder da som et spændende projekt. Efter at have været dødt i et par år, er det min fornemmelse, at der er en gryende interesse for udenlandske boliger igen.
Du finder de relevante regler her (DEs udlandsnormer):
http://www.de.dk/Mæglerydelser/Køb+i+udlandet/Udlandsnormer/
Basalt set kan du ikke fungere som mægler, men skal fokusere på rollen som agent (og gøre det tydeligt for alle parter - særligt køber - at du ikke er mægler i sagen.
Mvh
Torben Andersen