Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Bed&Breakfast - etablering og branchevejledning

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Feb 12
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 17:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

det er vores plan at lave B&B og vi er allerede i gang med forretningsplanen og revisorrådgivning. Vi skal købe hus, og hvert hus har andre forudsætninger. Nu skal vi til at beskrive, HVORDAN vi helst vil udnytte det hus, vi går og kigger på p.t. Det virker perfekt, men hvordan gør man bedst?

Vores problem er, at der ikke findes en "B&B-specialist", der kan hjælpe med at få overblik over alle småting, man skal have overblik over, når man skal til at tage de grundlæggende beslutninger.

De generelle spørgsmål, vi ikke kan finde konkrete svar på, er:

- hvilken branche tilhører B&B (--> hvilke regler gælder for os?)

- skal vi overhoved være firma? (hvad er fordel ved ikke at lave B&B som firma / ved at få et CVR-nr) - er det mit vælg?

Så er der nogle spørgsmål vedr. huset, vi kigger på p.t.

Udgangspunktet er:

Det har 2 lejligheder på stueetagen, som kunne udlejes permanent.

På 1. sal kunne der lejes ud 4 værelser, som skulle dele 2 badværelser.

På 2. sal vil der være vores privatlejlighed.

Vores 3-fase-idé:

fase 1

udlejning af 2 lejligheder (permanent) og 4 værelser med dobbelsenge (som B&B)

fase 2

efter et stykke tid med lidt indkomst skal der bygges 2 flere badværelser, så alle værelser har deres eget bad; de to lejligheder på stueetagen skal laves om, for at få enkle værelser. Resultat: 6-7 dobbelværelser med eget bad, og: vi driver "kun" B&B.

fase 3

igen efter et stykke tid .. vil vi gerne tilbyde små arrangementer.

--> Vi mangler branchevejledning (grænser - regler - konsekvenser). Er vi ikke mere B&B / hvilke konsekvenser har vores 3-fase-plan? (Er der overhoved forskelle på de tre versioner?) Det vedrører jo næringsbrevet - alkoholcertivikat - moms og skat / fradragsretten ... .... mm. Der findes mange regler og gode råd på skats hjemmeside og iværksætternes hjemmesider, men ikke noget overblik.

Vi kunne jo også vælge at leje ud mindre eller på en anden måde, hvis det var smartere.

Er der nogen, der kan hjælpe, eller findes der en B&B-specialist?

Tusind tak og venlig hilsen

Margret

Tilmeldt 4. Jul 09
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 19:39
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej Margret

Jeg vil tage fat i den anden ende først, hvor er kunderne ?

Jeg kender ikke jeres forretningsplan, men hvordan vil i få gæster i sengene ?

Et B&B skal have en særlig beliggenhed eller også skal der tilbydes noget særligt, hvis der skal gæster i sengene. 

Jeg driver et B&B i Italien, reglerne er forskellige men det er mindre relevant, regler kan din revisor svare på, det vigtigste er hvordan du har tænkt dig at få kunderne og her er nok ikke den store forskel.

Vil i have enkelt overnatninger eller vil i have ferieophold ?

B&B som enkeltovernatning er en meget vanskelig buisness at få overskud på.

De bedste hilsener

Finn

 

Tilmeldt 27. Feb 12
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 20:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Finn

Tak for dit svar!

Kunderne og konkurrancen var det første, vi har tænkt på :) Turiststatistikkerne har vi fået fat på, og det er klart, at branchen er mal slow lige for tiden. Men vi håber jo, at vores idé er god nok.

Her er noget af det, vi har skrevet ned i første omgang - det hele er ved at blive skrevet rent.

Ved at tilbyde værelser i en central beliggenhed, dog i hyggelige og rolige omgivelser, kan vi give både private gæster og forretningsfolk et passende sted at bo i Sønderborg.
Ved at tilbyde moderate priser ligger vi under hotelprisniveau. Vore værelser skal dog være indrettet over hostelniveau/ på hotelniveau, med tilsvarende servicetilbud. På den måde har kunder råd til den højere standart. Både et kort og et længere ophold vil være en god oplevelse for dem.

Vi skal tilbyde centrale værelser (gåafstand til centrum af byen, strand og havnen) i hyggelige og rolige omgivelser (ikke på gågaden eller ved siden af natklubben), der ikke koster mange penge. Hos os oplever kunderne en personlig, individuel men upåtrængende service, så de vil føle sig hjemme / godt tilpas lige med deres ankomst.
I modsætning til...
•    ... de mange B&Bs på Als har gæsterne ikke brug for bilen for at se Sønderborg / kom til deres forretningssted i byen, for vi ligger centralt med gåafstand til byens center. Frokost og aftensmad kan fås i byen, hvis man ikke har lyst til at bruge gæstekøkkenet.
•    ... ”almindelige B&Bs” skal vores hus have et seperat gæsteområde med høj komfort på hotelniveau, og hvert værelse skal have eget bad.
•    ... hotellerne skal vores hus tilbyde mindre anonymitet samt mere og indivuel service til mindre priser.
•    ... hostelværelser tilbyder vi mere komfort og service. Det vil man kunne se i hvordan vi vil pleje og vedligenholde vores værelser. Huset vil være rent og indretningen pænt – og ikke billigt...!
Derudover vil vi gerne udvikle et netværk med andre B&Bs i Sønderborg og omegn. Gennem dette netværk vil vi kunne anbefale hinanden og lave marketingskampagner mere effektivt.
På et tidspunkt kunne vi gennem dette netværk også tilbyde oplevelsespakker som fx. ”cykeltur med kort/vejbeskrivelse og picknickkurv til Nordborg, stop ved B&B Nordborg, hvor I kan få forfriskninger mod oplevelseskupon / hvor I kan overnatte og nyde deres service og få rabat”.

Huset, vi går og kigger på lige nu, ligger i midten af byen: 2 minuter gåafstand til alt (universitet 10 min, togstation 10 min, havn 2 min, gågade 1 min) - alligevel meget rolig beliggenhed.


Og her er vores målgrupper:

1) enkeltovernatning - "basispakke" (folk der er på besøg her i byen eller til fest, ... ... kun overnatning, ev. morgenmad,  billige priser)

2) city-guest - "hyggepakke" (service! planlægning? morgenmad? internet? hygge!!) moderate priser)

3) tur-gæster - "turpakke" (backpacker, folk der er på vej videre. kun overnatning? madpacke? billige priser)

4) forretningsfolk og universtitetsfolk - "forretningspakke" (pendler - semesterophold - workshopophold ... ... flexible modeller med intervallovernatning/langtidsovernatning mm. og individuelle servicepakker, brug af seminarlokale, teknisk udstyr... service passende til deres behov, priser: moderate +)

5) home-for-2 - kærligheds- og bryllupspakke (folk der skal giftes i Danmark og blive i 2 dage uden at bruge penge på hotel; eller: folk der gerne vil opleve en kærligheds- og luksus-weekend i Sønderborg. whirlpool - champagne - "morgenmad de luxe" osv., hygge/ luksus!!) priser: moderate (bryllupsrejsende) eller ++ (luksusudgave)

6) familier - "familiepakke" (flere dage. børnevenlig - servicetilbud: børnestål, børnemorgenmad, kupons eller hjælp til planlægningen vedr. familieoplevelser, børneseng ... ...)

Den gruppe, vi satser mest på, er både forretnings/universitetsfolk og "hyggeturister", dem der ønsker at overnatte i et centralt sted, men ikke betale hotelpriserne og allgelvel få komfort.

Skyd med kritik - jeg ved godt at man ikke kan starte sådan noget uden at tænke sig godt om ... ... :)

VH Margret

Tilmeldt 4. Jul 09
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 22:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kender ikke Sønderborg godt nok til at vurdere hvor stort behovet er for et overnatnings B&B i traditionel forstand, men jeg kan se mange af de gamle traditionelle købstadshoteller lider en krank skæbne, så kan godt være lidt nervøs for om der er et behov i traditionel forstand. Jeg ville ikke lægge al min energi i den retning, men tage det med, men kun lade et enkelt værelse står klar til drop in kunder.

Selvfølgeligt godt at få kunder fra universitetet, har i gode kontakter der ? (ellers få det), ligesom andre faste kunder kunne være godt, hvad med Danfoss, har de ikke et overnatningsbehov, i kunne være med til at dække ?

Jeg ville tænke på at tilbyde feriepakker, med ture til Danevirke - Dybbøl mølle, Højer, Vadehavet, Flensborg osv.  Med det formål at få gæster i værelserne 5-7 dage af gangen, så begynder det at ligne noget, mange synes det er lidt hyggeligt at tage på en miniferie en gang imellem.  Wellness er også meget op i tiden, et forlænget week end ophold med wellness er også en god salgsvare med salg af fler dages senge.

Det var lidt hurtige skud fra hoften.

De bedste hilsener

Finn

Fra Kolding
Tilmeldt 26. Mar 10
Indlæg ialt: 151
Fra  kk-text Skrevet kl. 13:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Margret

Nu ved jeg ikke nok om B&B-branchen for at kunne hjælpe jer med de praktiske spørgsmål inden opstart. Men mon ikke der er andre B&B-kollegaer på Als som kan hjælpe jer videre med de konkrete regler?

Generelt vil jeg dog mene, at det godt ville kunne betale sig for jer at blive momsregistreret, da I jo sikkert kommer til at have en del løbende udgifter, som I så har nemmere ved at trække fra.

Mht selve konceptet tror jeg, at I har fat i noget ved at satse på både "hyggeturisterne" og forretnings-/universitetsfolk. Jeg ved i hvert fald fra sommerhusudlejningsbranchen, at mange firmaer i disse krisetider efterhånden vælger sommerhusudlejningsbureauer hvis de har brug for overnatning af længere eller kortere varighed - det er jo også noget, I kunne udnytte.

Fra min egen studietid i Sønderborg ved jeg desuden, at der er en del udenlandske studerende fra bl.a. Norden og Tyskland, og at det har været ret svært at finde (billige) overnatningssteder til besøgende hjemmefra. Her ville det måske også være oplagt for jer at gøre opmærksom på jer i universitetsmiljøet?

Jeg håber, I kan bruge mine input til noget, og held og lykke med projektet!

Fra Vejle
Tilmeldt 5. Nov 09
Indlæg ialt: 99
Fra  KanKom Online Skrevet kl. 14:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Margret

Jeg er ikke så meget inde i det lovgivningsmæssige vedr. driften af B&B, men til gengæld kan jeg hjælpe med at skaffe overnattende til jeres B&B. Og det er jo også ret væsentligt!

Jeg ejer en portal for Bed & Breakfast udlejning i både Danmark og udlandet - portalen hedder BedandbreakfastDanmark.dk

Det er GRATIS at indrykke en B&B-annonce, dog kan du opnå endnu bedre profilering ved at købe vores abonnement til kun 399 kr. årligt. Men det er helt frivilligt, om du vil nøjes med en gratis annonce eller opgradere til betalingsannoncen!

Synlighed er vigtig - især i den første tid efter opstarten af et B&B.
Dét kan jeg hjælpe jer med at opnå!

Ja, og så vil jeg da opfordre dig til at kontakte nogle af de øvrige B&B-udlejere på portalen vedr. dine spørgsmål. Der er mange garvede B&B-ejere imellem, så de har sikkert masser af gode råd at øse af.

Jeg ønsker jer rigtig god vind med B&B-projektet.

Med venlig hilsen
Jonas Temløv
www.bedandbreakfastdanmark.dk

 

Tilmeldt 7. Mar 14
Indlæg ialt: 8
Fra  Kiilstofte Design Skrevet kl. 16:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Margret

Jeg er nysgerrig efter om du er kommet i gang med at drive din B&B og om du kunne tænke dig at dele dine erfaringer med en der er på samme stadig, som du var i 2012. Har kig på en ejendom i Odense S (3 Km) fra centrum, men søger information om hvilke belægningsprocenter man kan forvente (selvfølgelig forudsat at B&B er synlig på nettet og på booking.com).

Venlig hilsen

Zitta

 

 

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)