Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Pauseskærme - Kan man lave en anderledes?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 15. Nov 05
Indlæg ialt: 1420
Fra  Danske Trailløbere Skrevet kl. 02:39
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej!

 

Til en butik, hvor nogle af kunderne bruger kan bruge en computer, skal jeg høre om man kan lave en anderledes pauseskærm el. lign.

 

Der står 4 skærme ved siden af hinanden, og når de ikke bliver brugt, kan folk ude på gaden se dem gennem vinduesfacaden.

Nu kører der bare en pauseskærm hvor lidt tekst, der kører frem og tilbage, omhandler butikken.

 

Kan man lave noget anderledes her?

 

Både rent teknisk, men er også på udgik efter de kreative forslag!

Fra Århus
Tilmeldt 23. Feb 06
Indlæg ialt: 1928
Fra  Userturn Skrevet kl. 07:57
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej,

Prøv at kigge på google, der findes rigtig mange programmer. Hvis du vil gøre det på en mere simpel måde, i windows, findes der en pauseskærm som viser dine egne billeder (der kan du bare sætte nogle reklame-billeder ind, med tekst osv.).

// Jesper Skov

 

Fra Søborg
Tilmeldt 31. Dec 05
Indlæg ialt: 88
Skrevet kl. 08:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Rent teknisk er det kun din fantasi, og eventuelt ham/dem der skal lave løsningen, der sætter begrænsning. En screensaver er basalt set "bare" et windows program, hvori man kan gøre hvad som helst. At det så skal vises over 4 skærme er heller ikke noget problem, men det minimere måske market over de løsninger som allerede findes?!
Fra 6920 Videbæk
Tilmeldt 29. Mar 05
Indlæg ialt: 904
Fra  EDZO Skrevet kl. 09:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Du kan lave nogle mere dynamiske og spændende Flash-ting til produktpræsentationer, der vil køre som pauseskærm. Det kan så kombineres med f.eks. RSS-feeds, der kører nederst på skærmen og viser seneste nyheder indenfor forretningsområdet.

EDZO - Håndlavede accessories til mænd, som butterflies, bælter og hatte.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)