Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Guldsmed søger samarbejde med kunst galleri i KBH.

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Kolding
Tilmeldt 3. Dec 05
Indlæg ialt: 135
Skrevet kl. 22:42
Hvor mange stjerner giver du? :
 

 

Hej Aminoer

 

Jeg henvender mig her i håb om at, Aminos store netværk kan hjælpe mig. Jeg laver ekslusive vielsesringe og via min hjemmeside trækker jeg kunder til fra hele landet. Jeg har ingen forhandlere af mine ringe, hvilket er helt bevist fra min side. Men det kniber selvfølgelig med at trække potentielle kunder fra Sjælland og hovedstadsområdet. Der er mange seriøse henvendelser men aftanden fra Kbh til Kolding afskrækker nok mange.

 

Jeg er kommet på den ide, at jeg en given dato vil tage til Kbh for, at vise min kollektion frem for de kunder der bor i området og som har taget kontakt til mig via min hjemmeside. De skal "booke" en tid med mig, på den måde kan jeg yde super service for mine potentielle kunder på den anden side af storebælt og samtidig få et salg ud af det.(forhåbentlig :-))

 

Men jeg mangler stedet! Jeg vil ikke møde kunderne på deres private adresse, jeg har overvejet cafeer ( for meget larm/trafik) måske det Danske Design museum men de tager entre, dur ikke. Men et Galleri ville passe mig fint, der er fred og ro, flotte omgivelser og på en eller anden måde synes jeg det passer godt til det mit firma står for.

Det vil ikke være salgs møde a la tupperware, men 3 - 4 hold kunder i løbet af en dag. Jeg forestiller mig at det ville kunne finde sted med 3- 4 måneders mellemrum.

 

Jeg vil kunne tilbyde galleriet link og beskrivelse på min hjemmeside og et særdeles købe dygtigt kunde potentiale som meget vel kunne interesserer sig for kunst.;-)

 

Kender i nogen som kunne være interesseret i et samrabejde, eller har i måske en anden ide?

Se evt. min hjemmeside for flere oplysninger om mit firma.

mvh Kim  

Fra Brønshøj
Tilmeldt 1. Oct 06
Indlæg ialt: 446
Skrevet kl. 07:09
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Kim

 

Smukt og dejligt rent :-) Super at du fremviser processen :-)

 

Jeg syntes det er en god ide, når du ikke vil have forhandler. Jeg mener der er et galleri i Bredgade, Kbh K kan ikke huske hvad den hedder, der kunne gå sammen med dine smykker, har vist skulpturer.

Hvis jeg var dig, ville jeg tage en tur herover og tage et kig på gallerierne.

Også et par skud fra hoften

Bering blomster, Købmagergade

En butik på hjørnet af Grønnegade, blanding af kunst og blomster (ved ikke om den stadig er der)

Hos en af de specialiseret brudekjoledesigner

Hattemageren Store Kongensgade

Og husk at kigge efter gallerier nord for København (eller andre egnet forretninger)

Ved ikke om det helt umuligt, tjek om museum''erne har møde udlejning

Hotelerne evt. med montre udstilling

Men jeg syntes måske ikke det er helt dumt, at møde dine kunder i deres hjem. Det vil helt sikkert koste mere tid, men tror du ville ramme noget der. Måske en pris tilpasning.

 

Personligt havde jeg haft det bedre med at vælge på den måde, tror jeg ;-)

God vind til dig

Anne Fogel - smykker med mod
Fra Kolding
Tilmeldt 3. Dec 05
Indlæg ialt: 135
Skrevet kl. 21:03
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Anne

 

Tak for ros.;-)

Og tak for emnerne.

Janni Bak herinde fra, har et spænende galleri i Charlottenlund. Vi vil prøve at få et samarbejde i gang.

 

Mvk Kim

 

Fra Brønshøj
Tilmeldt 1. Oct 06
Indlæg ialt: 446
Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Kim

 

Det var da dejligt, at du fandt en igennem her....også indenfor sammen branche er jo fedt :-)

Held og lykke

Anne Fogel - smykker med mod
Tilmeldt 30. Mar 07
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 11:54
Hvor mange stjerner giver du? :
hej Kim,
du er velkommen i mit galleri:
Galleri N24
Nansensgade 24
1366 København K
www.galleri-n24.dk
venlig hilsen
Ilse Jørgensen

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)