Hej. Vi er 5-10 venner der er interesseret i at investere sammen. Vi vil investere i alt fra firmaer, projekter til værdipapirer. Jeg står for primært opstarten, så folk der har erfaring med dette må meget gerne svare på disse ting:
Hvis folk har andre erfaringer i forbindelse med dette emne, må de meget gerne kommentere På forhånd tak.
|
Hej,
Der er rigtig mange spørgsmål, der skal stilles og besvares når du rejser denne problemstilling.
Jeg forstå udemærket modviljen mod et I/S, på grund af den solidariske hæftelse - men hvis I udelukkende investerer i selskaber konstitueret som ApS eller A/S, obligationer og gældsbreve og ikke vil geare jeres investeringer, er der vel ikke den store risiko for at hæfte for noget?
Derfor, har I overvejet jeres investeringsstrategi på et helt konkret plan?
Grunden til, jeg spørger er at indsættelse af et selskab, altid vil være et fordyrende led - og også vil være et ekstra skattesubjekt mellem jeres investering og jeres privatøkonomi. Derfor bør årsagen til selskabet analyseres og undersøges.
Med venlig hilsen,
Jan K