Hej, jeg har en ide som jeg gerne vil prøve at sægle til en virksomhed som kan realisere den (indenfor sportsudstyr). Hvordan kan jeg sælge min ide og stadig sikre mig at den ikke bliver "stjålet"?
Desværre er det ikke så nemt igen. Du ringer ikke bare til firma A og siger "Goddag, jeg har en awesome ide - køb den.". Som jeg ser det har du følgende muligheder:
Få noget mere end "ideen". En ide er meget sjældent penge værd, udførslen er derimod. Jeg vil derfor prøve at lave ideen selv, i stedet for at sælge den.
Find en person som har netværk / kontakt ind i de virksomheder, og få et møde op og stå.
Find et bureau der har de kontakter (dette ved jeg intet om, jeg ved bare der er firmaer som specialiserer sig i dette)
Rent juridisk er der selvfølgelig alt fra en NDA til patent, men altså... Få noget mere end en ide.
Tror det ovenfor er meget rigtigt men der er dog en tilføjelse.
Hvis du ikke selv har domæneviden inden for det felt din ide omhandler så er din ide højest sandsynlig enten unik eller god. I begge tilfælde er den ca 0 kr værd! Min erfaring er at der som regel er en meget god grund til at en ide ikke er ført ud i livet. Det kan være noget med brancen du ikke kender til eller andet du ikke lige regner med. Men held og lykke herfra. Det bedste råd er herfra er at du skal fokusere på eksekvering.