Jeg har nettop afsluttet min første grafiske freelance opgave for et firma som jeg lavede nogle banner reklamer for.
Da jeg til dagligt er studerende og får min SU som A-indkomst, har virksomheden tilbudt at udbetale mit honorar/løn som B-indkomst hvor de kun skal bruge mit konto nummer, cpr-nummer, samt kontaktoplysninger.
Da jeg kontaktede Skat foreslog de at jeg fik dem udbetalt som Honorar, og at det foregik ved at jeg firmaet skriver mig en kvittering på udbetalingen og så skal jeg selv indbetale AM og skat mm.
Jeg har været inde og prøve at finde videre information på Skats hjemmeside samt her, uden at føle jeg er blevet relevant klogere på emnet.
Er der tale om at udbetaling som B-indtægt og som Honorar er det samme? (der er ikke tale om udgifter der skal trækkes fra)
Og hvordan skal disse opgives/indbetales til Skat så jeg ikke risikere at få ørene i maskinen?