Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Valg af hjemmeside / portal. Hjælp

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 21. Oct 11
Indlæg ialt: 22
Skrevet kl. 14:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer.

Jeg har en ide til at skabe et nyt portal. Jeg mangler selvfølgelig penge og en god plan. Men det er jeg ved at arbejde med stille og roligt. Jeg tror at portalen vil blive et stort hit i hele danmark og at folk vil blive utrolig glade for den. Og måske benytte den meget ofte. 

Men det jeg ikke ved er hvad jeg skal vælge til hjemmesiden. Hvilken form for hjemme sider (skal lige siges at jeg ingen viden har)  er bedst-

Det jeg hentyder til er at jeg nok ikke skal bruge joomla til en portal som skal kunne klare helt vildt mange mennesker og samtidig skal være data. Portalen ligger sig meget tæt op ad facebook og youtube. Altså: Den skal være enkelt, kunne klare sygt mange mennesker og skal kunne være sådan at man kunne ligge mange videoer i den som folk kunne se og kommentere. De skal kunne selv uploade videoer og skirve undertekst til dem osv. De skal kunne registrere sig selv, skrive om sig selv, skal have mulighed for at sende privat beskeder. Det skal dog være sikke en sikker portal (tænker firewall - så ingen hacker den eller spammer folk) - og oveni det skal det være sådan at man kan betale til siden og den skal kunne registrere betaling med det samme (så nok noget java der eller?)

Det kunne også være helt vildt rart hvis i havde en ide til hvor meget sådan en hjemmeside kunne koste. Også måske andre ting i kunne biddrage med? Det er en stor projekt og tager måske år eller 2. Men jeg er mere end sikker at det bliver en af danmarks største portaler som måske vil nå til knæer af facebook og youtube. 

Det jeg mangler er en plan for det hele. Sponsoring / et lån og som lige skrevet: valg af den bedste og sikreste hjemmeside. (det skal jo ikke være en skabelon hehe)

Hilsen Przemek Wozniak. - thehejlb@gmail.com

Fra Glostrup
Tilmeldt 26. Jun 10
Indlæg ialt: 208
Skrevet kl. 14:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Przemek

Mange af de spørgsmål du stiller, har jeg selv stillet herinde på Amino. Kig endelig de tråde igennem jeg har oprettet. Det har i hvert fald gjort mig klogere.

Håber at det kan være en hjælp til dig Smile

/Daniel

Tilmeldt 21. Oct 11
Indlæg ialt: 22
Skrevet kl. 22:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Det lyder rigtig godt Daniel - jeg vil kigge på det.

Dog kan folk stadigvæk godt svare hvis det er - for som daniel siger: mange af de spørgsmål - det vil så sige ikke alle.

Hilsen P.W

Fra Aalborg
Tilmeldt 24. Nov 10
Indlæg ialt: 174
Fra  Excolo Solutions Skrevet kl. 23:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Przemek

Det lyder som et spændende projekt du har i tankerne. Til at begynde med synes jeg du skal starte med at overveje om dit projekt er realistisk. Dine krav til at det skal være en kombination af facebook og youtube, samt håndtere mange brugere er enorme - det kræver flere års udvikling, udført af specialiserede teams (ofte med lange uddannelser) og store summer penge. Det lyder lidt som om du ikke helt er klar over hvad sådan en type system rent faktisk kræver.

Jeg vil dog alligevel give mit bud på hvordan du kan komme igang da jeg godt er klar over, at min første kommentar ikke lige var hvad du ville høre Smile

Til sådan et stort projekt vil jeg foreslå dig hurtigst muligt at alliere dig med en person kyndig i det tekniske der skal til for at bygge sådan en portal. Med dine høje krav kræver det en eller flere dygtige ingeniører at få bygget noget fornuftigt og holdbart op - og det vil tage tid som du selv nævner.

Ud fra dine spørgsmål lyder du ikke til at selv være så meget inde i det tekniske i webudvikling og med mindre du har i tankerne at uddanne dig indenfor området, synes jeg du skal skippe de her meget tekniske spørgsmål og bruge dine kræfter på at udvikle din idé. Hvad jeg mener med at udvikle din idé er at du skal have klargjort præcis hvad du vil have din portal til at kunne - meget specifikt - og så få det dokumenteret på en måde så du kan få det formidlet til din(e) udviklere. 

Nu har jeg selvfølgelig nævnt at det kræver en helt masse og bliver dyrt at udvikle, og uden at kende dine kompetencer og baggrund, har jeg på fornemmelse at du ikke har de store midler til at få udviklet sådan et system. Det kræver som sagt en hel del mere end jeg tror du er klar over. Derfor vil jeg råde dig til at starte i det små. F.eks. nøjes med at fokusere på et subset af dine idéer, udvikle dem, og så bygge videre på dem over årene, efterhånden som du får mere indsigt i hvad sådan et system kræver - det er sådan dine inspirations-kilder startede. Smile 
Håber du kunne bruge min kritik. Alt held og lykke med dit projekt.
Med venlig hilsen
- Nikolaj

Nikolaj Dam Larsen, selvstændig med Excolo Solutions
Professionel .NET web udvikling og konsultation. 

Tilmeldt 21. Oct 11
Indlæg ialt: 22
Skrevet kl. 08:36
Hvor mange stjerner giver du? :

"Forhindringer er de ting, man ser, når man fjerner sine øjne fra målet.."

Jeg ved godt at projektet er stort og langvarig. Men jeg er overbevist om at det lykkes mig - for der hvor jeg vil placere mit projekt er der et stort hul. Jeg mener simpelthen at der mangles sådan en portal. Og ja - det tager 100år og 100tusind at få det igang. Men hvis jeg finder en der vil sponsorere det - kan jeg love personen at det lykkedes og at sponsorer nok skal få sine penge tilbage en dag når portalen bliver kendt. Jeg er ret sikker at det bliver danmarks omtalt og at mange mennesker i alderen 10/60 vil kunne benytte sig af den. 

(kyndig i det tekniske der skal til for at bygge den slags portal)

Ja - den person vil jeg søge når jeg får lavet en lidt større plan for det som jeg kan pressentere for de folk jeg vil arbejde med. Jeg har brug for nogle af de mest bedste i danmark - men samtidig har jeg ingen penge. Der er næsten ingen som gerne vil lave noget frit og tro på mig når jeg siger at de penge nok skal tjenes ind og at de får dem igen.

Og ja - du har ret. Jeg må nok til at lave en Giga brainstorm - forstille mig hvordan den skal se ud og hvad den skulle kunne og få det hele ned på et ark.

Og desværre vil jeg ikke give dig ret i at jeg skal starte med en ting ad gangen - selvom det måske var bedst for mig. Men på den måde brydder jeg mig ikke igennem isen, til den danske netværk. Jeg ved at det lyder urealistisk og utroværdigt - specielt når min viden indenfor webudvikling er så lav. Men jeg har aldrig i livet være mere sikker at noget kan lykkes. Det kræver tid og penge! Men denne projekt er så sikker som at 2+2=4. (ja det lyder igen urealistisk)

Tak for svaret Nikolaj og jeg vil læste den op til flere gange for det var den slags kritik jeg ønsker at høre - den slags svar er grunden til at Martin oprettede Amino - det for at folk kan frit hjælpe hinanden og at Danmark kan iværksætte flere firmaer - portaler - webshops hvad fa'en ellers folk kan finde på. 

Tak Nikolaj!

Dbh Przemek W.

Fra Aalborg
Tilmeldt 24. Nov 10
Indlæg ialt: 174
Fra  Excolo Solutions Skrevet kl. 09:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Godmorgen og tak for de fine ord.

Med den slags drive som dit, så tror jeg også på det nok skal lykkes for dig. Så se bare at kom igang.

Hav en dejlig dag :-)

Med venlig hilsen
- Nikolaj

Nikolaj Dam Larsen, selvstændig med Excolo Solutions
Professionel .NET web udvikling og konsultation. 

Tilmeldt 21. Oct 11
Indlæg ialt: 22
Skrevet kl. 09:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak og i lige måde Nikolaj! 

(;

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)