Det er planen at stå som en samlet front udadtil, hvor vi i gruppen har en person der fordeler arbejdet. Dvs. at vi regner med, at kunne rekruttere et mindre tal freelancer webdesignere til, at fordele opgaverne ud på. Du får derved muligheden for, at arbejde med dine stærke sider og det du bedst kan lide, ved kreationen af en hjemmeside.
Opgaverne bliver som sagt opsøgt af en bestemt person, men samtidig også fordelt og forklaret overfor de kreatører som får stillet opgaven. De indtjente penge vil blive fordelt mellem de designere som har fuldført opgaven, hvor at 10-15% af fortjenesten går i til netværket.
Det du betaler for, er et solidt og pålideligt netværk som finder kunderne til din freelancing. På den måde kan netværket få en værdi og de øvrige ”ansatte” den der fordeler arbejde mv. kan samtidig også blive betalt.
Det er det meget grundlæggende, der skal selvfølgelig tilføjes garantier mv. Og vi skal have opdelt designerne i forskellige grupper.
Til David: Vi er selvfølgelig åben for rekruttering, hvor bedømmelsesgrundladet er, at varen skal sælges professionelt. Vi kan lige snakkes ved, når vi en gang har fået alle prikkerne samlet.