Jeg skal ikke gøre mig klog på, hvilke spillere på markedet for skole-it, der vil og kan være relevante for din virksomhed i forhold til din idé.
Underskrivelse af en hemmeligholdelseserklæring vil være et udmærket udgangspunkt for at sikre dig mod tyveri af din idé. Du må dog være forberedt på, at du nok i mere generelle træk vil skulle præsentere og sælge din idé ind til en potentiel samarbejdspartner, før den pågældende vil underskrive en hemmeligholdelseserklæring. Sammen med en hemmeligholdeserklæring kan det dog også være relevant at underskrive en hensigtserklæring, hvor I beskriver rammerne for det forløb, der forhåbentlig skal munde ud i samarbejdet, sådan at banen er kridtet op i forhold til det kommende forhandlingsforløb.
Du kan fint tage udgangspunkt i skabelonen til hemmeligholdelseserklæringen her på Amino. Det er dog (som ved alle kontraktskabeloner) vigtigt, at du overvejer, om der er behov for tilpasning af hemmeligholdelseserklæringen i forhold til dit konkrete projekt, i forhold til din potentielle samarbejdspartner og i forhold til karakteren af det potentielle samarbejde.
Held og lykke med projektet.
Mvh Peter