Hej Aminos, Er der nogen herinde der kan anbefale gode alternativer til at annoncere på Google AdWords. Skal være henvendt til business-markedet. Skal gerne være Pay-per-click. Skal gerne være tekst-baserede annoncer. I det hele taget - hvor har du gode erfaringer med online annoncer - andre steder end Google? Mvh Jakob |
Tjaa... Der er faktisk flere muligheder, og så er der jo også søgemaskineoptimering, hvor du betaler pr. gæst på din hjemmeside. Fordelen ved den løsning er, at du får synlighed i de organiske resultater, hvor flertallet stadig klikker. Og ofte også lavere pris pr. klik. Men det er jo så ikke tekstannoncer men deciderede sider på din hjemmeside/subdomæne, der bliver synlige i søgeresultaterne.
Søgemaskineoptimering med betaling pr. gæst er jo tæt på "No cure - No pay", og det kan også strikkes, så det først koster, når der er tale om en konvertering (i de fleste tilfælde).
I Danmark er det jo primært Google, der benyttes - og især på B2B, hvor du skal sælge dine produkter. En kombination af organisk synlighed og AdWords vil altid være godt - du skal aldrig lægge alle dine æg i én kurv. En organisk søgemaskineoptimering vil jo også give dig synlighed på live.com (MSN) og Yahoo osv.
Måske bannere på udvalgte sites, hvor din målgruppe færdes? Små annoncer i nyhedsmails til målgruppen fra andre (Kunne være ComON etc.). Masser af muligheder - masser af faldgruber. Tag fat i nogen, der arbejder med den slags på professionelt niveau til daglig.