Men mit spørgsål er egentligt: Skal jeg lave et regnskab, også selv om virksomheden er ret lille. Jeg kan sagtens lave regnskaber osv. men ved ikke om det er et "must" at man skal lave et. På forhånd tak Kevin Rebsdorf |
Du vil skulle udfylde en udvidet selvangivelse. Se et eksempel her: http://anettesand.dk/2007/02/15/nyt-punkt-pa-den-udvidede-selvangivelse/. Og til det formål har du brug for en række regnskabstal. Herudover kan SKAT til enhver tid bede dig om at aflevere et årsregnskab, hvor du viser, hvordan du er kommet frem til de tal, du har skrevet på selvangivelsen. Yderligere er der hele spørgsmålet om at få lavet momsen rigtigt. Så: Ja, det skal du.
Hvis din virksomhed ikke er erhvervsmæssig men hobby og har et begrænset omfang, er kravene til regnskabet meget små - men du skal stadig kunne vise, hvordan du er nået frem til det resultat, du skriver på selvangivelsen.