Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan får vi hurtigst nemmest og billigst en simpel hjemmeside med nyhedsbrevsfunktion

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Pilgaard
Tilmeldt 1. Jul 10
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 10:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle aminoer.

Vi skal i forbindelse med en konkurrence bruge en meget simpel hjemmeside, hvor man har mulighed for at melde sig til et nyhedsbrev, hvorigennem man kan deltage i en konkurrence.

Senere skal hjemmesiden selvfølgelig udbygges med alskens information, men vi har andet at se til ligenu ;) Vi vil bare gerne i gang med at samle nyhedsbrevsabonnenter sammen nu.

Vi skal gerne have det op og køre HURTIGST muligt. Domænet er registreret.

Hvad er den simpleste løsning for os ?

Mvh Helle

Fra Helsingborg
Tilmeldt 3. Apr 05
Indlæg ialt: 6568
Fra  TextReactor Skrevet kl. 10:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Helle

Det nemmeste og hurtigste er at tilmelde jer på mailchimp.com og benytte dem som opsamler og udsender af nyhedsbrev.

Hvis du er mere til dansk firma så er ubivox.com dem du skal bruge.

Fælles for dem begge er at de tilbyder at du kan have en formular på din side hvor folk kan tilmelde sig.

Jeg har programmeret i over 27 år. Jeg har kodet i C, C++, Java, Delphi, Perl, JavaScript, C#, F#, VB.NET, ASP, Myresnak :D, Comal80 osv....

Fra Næstved
Tilmeldt 24. Jun 10
Indlæg ialt: 202
Skrevet kl. 10:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Helle,

Jeg vil foreslå at i får sat en simpel side op i Wordpress, og lagt et nyhedsbrevsmodul på den. Det tager ikke lang tid, og systemet kan efterfølgende skaleres som i ønsker det.

Der er mange der tilbyder den slags, og jeg kan også selv hjælpe jer - du er velkommen til at sende mig en mail på info@quickdeals.dk og forklare lidt nærmere om projektet, såfremt du ønsker et tilbud.

Rigtig god dag!

Mvh
Peter 

Fra Pilgaard
Tilmeldt 1. Jul 10
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 10:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for hurtige svar.

jeg bruger allerede mailchimp på en anden hjemmeside og synes, at det fungerer rigtigt godt. derfor vil jeg også gerne bruge det igen.

Men kan jeg rent praktisk selv bare gøre det ?? (er totalt blank på området...)

Mvh Helle

Fra København
Tilmeldt 11. Dec 08
Indlæg ialt: 101
Fra  Bolette Obbekær - Bedre web Skrevet kl. 10:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Helle

Du kan fint bruge den Mailchimp-konto du allerede har. Du skal bare oprette en ny liste og lave en webformular til den liste. Den kode, der bliver genereret i Mailchimp kan du bruge på din hjemmeside. Enten det er en HTML, WordPress el.lign.

Jeg vil anbefale dig en WordPress-side - du kan evt. oprette dit domæne på unoeuro.com - der kan du bestille et webhotel med WordPress installeret. Og i WordPress medfølgende design har du en del muligheder for at style det. 

Ellers kan du jo få sådan en som mig til at bruge lidt tid på det :-) Hvis du er interesseret i det skal du bare ringe eller sende en personlig besked herinde.

Under alle omstændigheder god fornøjelse med projektet!

Bolette

Fra Pilgaard
Tilmeldt 1. Jul 10
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 10:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Aii hvor er I altså kvikke og gode :) Tusind tak for hjælp.

Jeg bliver ved med at stille basale spørgsmål : hvis jeg laver den her løsning med Wordpress - kan vi så senere få designet en helt anden og "rigtig" hjemmeside og så bare tage nyhedsbrevsfunktionen med over ?

mvh Helle

Fra København
Tilmeldt 11. Dec 08
Indlæg ialt: 101
Fra  Bolette Obbekær - Bedre web Skrevet kl. 11:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Du kan altid flytte din nyhedsbrevsfunktion - det er kun et spørgsmål om, hvor du viser din kode fra Mailchimp. Du kan også vise den samme tilmeldingsboks på forskellige hjemmesider.

Du kan ikke umiddelbart se om en hjemmeside er lavet i WordPress. Det er kun et spørgsmål om designet. Så der er ikke nogen grund til at forlade WordPress for at lave en "rigtig" side. Det kan sagtens gøres på WordPress - og så har du en hjemmeside med nem adgang til at arbejde med søgemaskineopdatering, det er nemt at arbejde med siden og der kommer hele tiden nye funktioner til ( du kan nok høre, jeg er lidt forelsket i det program...).

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)