Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Dankort betaling som service?

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 6. Feb 07
Indlæg ialt: 37
Skrevet kl. 23:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Nu læser jeg i de forskellige tråde, at en del aminoér mener at det er et MUST, at give sine kunder muligheder for at betale med Dankort.

Nu sælger jeg jo kunstprodukter: kunstkalender, ART-MONEY og originale oliemalerier.

Det koster 1250 kr. i oprettelse, 1000 kr. årlig gebyr og 2 kr. ved hver salg i administration.

Vil det så betale sig for mig? Hvad mener I?

En ART-MONEY til 200 kr. kunne jeg forestille mig, folk vil gerne købe over nettet. Dog hvad med malerier? Vil kunden ikke se dem i original? Kan virkelig svært forestille mig, at folk køber malerier på nettet.

På den anden side er jeg selv Dankort-narkoman, og har sjældent kontanter på mig.

mvh Annette

Tilmeldt 5. Mar 07
Indlæg ialt: 81
Skrevet kl. 00:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg tror ikke nødvendigvis dankort er godt for din side.

 

Hvis du ser for kommerciel ud så dræber det kunsten, og dermed taber du i sidste ende. Dette er ihvertfald min holdning til kunst.

 

Hvis jeg var i din situation, ville jeg overveje at få mig en slags manager. En person som proaktivt kontaktede institutioner virksomheder og lignende for at promovere din kunst. Derudover ville den rette persontype også kunne bruges af dig til at pingponge koncepter og muligheder for at udfordre hvordan man vinkler forretningsdelen og imageudvikling for en kunstner.

 

Jeg kunne ret godt lide din kunst, selvom jeg selv foretrækker det en kende mere dystopisk. Det lægger klart op til virksomheder og institutioner efter min mening. Dog ville det være en mulighed at arbejde under alias og tilbyde dit arbejde som kommerciel kunst. Bogomslag, postkort whatever..

 

blot mine observationer.

 

Tilmeldt 6. Feb 07
Indlæg ialt: 37
Skrevet kl. 10:19
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej magni,

det er dog et særdeles godt indput, du kommer her med. Tak.

At kalde mine malerier utopisk og at det ville falde på god jord hos virksomhederne, har jeg ikke hørt før. Det giver dog lidt motivation at prøve mere i den retning.
Jeg er enig med dig i at synes, at balancen mellem kommerz og den kreative verden, kunster kommer fra, er hårfin.

Som en anden amino anbefalede mig, har jeg tænkt mig at kontakte f.eks. Aalborg Erhvervsråd, der udsmykker en del virksomheder omkring. Kender du nogle andre institutioner/virksomheder?

Ja, en manager drømmer jeg om, nøjagtig sådan en som du beskriver. Jeg har tre forskellige store virksomheder (Nykredit, Novo Nordisk og Coloplast) som jeg vil kontakte. Det er kunstindkøberen til firmaet jeg skal forhandle med. Dog er jeg ret usikkert på fremgangsmåde.

Kender du nogen oplagt emner til en manager?

fortsat god søndag, Annette

Tilmeldt 5. Mar 07
Indlæg ialt: 81
Skrevet kl. 12:27
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej igen..

 

Jeg ar en ide om at manager for kunstnere er en ret intim opgave. Man skal have ret god kemi på mange planer, jeg tror tit det er godt at vælge en som er lidt tæt på en, dette kunne være en god ven eller enda et familie medlem. Grunden til at reglen med at holde FFF udenfor ikke gælder her er, at det er vigtigt at det er følelser og holdes i en familiær ånd.

 

Kort sagt man kan jo ikke reklamere for kunst, der er tale om promovering mere end kommercialisering. Hertil kommer at man skal netværke mere end man skal skabe opmærksomhed.

 

Noget af det jeg ville prøve hvis jeg var dig, var at tage kontakt til daginstitutioner og mellemstore virksomheder lidt væk fra dit lokalområde. Ideen med de store virksomheder er fin, men de kan være lidt selektive i hvad de vil have hængende, de kræver vist at man er lidt netværket og "kendt" i forvejen.

 

Jeg har ikke selv nogen erfaringer med at promovere kunst til virksomheder, men jeg vil da gerne tilbyde at hjælpe dig lidt. Dette kunne være ved at prøve at ringe og skrive lidt rundt og forhøre om deres metoder mht kunst. Hvis der skulle være nogle herinde der kunne fortælle om emnet ville det naturligvis være at foretrække.

 

Til Alle: Var der ikke en niche branche her? Art Management.

 

Tilmeldt 6. Feb 07
Indlæg ialt: 37
Skrevet kl. 22:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Magni,

det siger jeg ja tak til, at du vil hjælpe med at ringe lidt rundt for at høre, hvordan virksomheder forholder sig til kunst. Har de en indkøber, arbejder de sammen med et galleri, kunne de tænke sig en huskunstner, hvordan vælges ud og hvor henter de deres information om kunstnere...?

Det ville være den slags spørgsmål jed har.

For mig er det nogle gange svært at ringe rundt, fordi mine forespørgelser er blevet ignoreret eller jeg ikke præsterer godt på de følsome  emner (er du kendt?, er du uddannet på akademiet?, har du udstillet på de censurerede udstillinger...)

Så har du også ret med din formodning, at der skal mere netværkes end at skabe opmærksomhed.

Hvad mener du med daginstitutioner?

Jeg har prøvet med en veninde, at hun arbejdede for mig som agent. Det viste sig til sidst at vi var dårlig til samarbejdet og venskabet gennemlever nu en hård prøve. Jeg forstår godt din overvejelser mht følelser og familie og denslags.

Hvad forventer du af mig, hvis du skulle ringe rundt på mine vejne?

mvh Annette

Tilmeldt 5. Mar 07
Indlæg ialt: 81
Skrevet kl. 07:52
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Annette

Det eneste jeg ville forvente af en kunstner af en hvilken som helst type er, at de er lydhøre og klar til at ofre tid og evt midler når det var bydende nødvendigt. Der skulle være ret rene linier mht planlægning af aktiviteter. Kort sagt det er vigtigt du som "kunde" ved nøjagtigt hvad og hvor i processen en agent er. Hvis agenten arbejder derudaf risikere man at komme op og skændes om missionen. Derfor mener jeg kommunikationen er det vigtigste..

Hvis du vil have jeg skal kigge lidt på det med forespørgelser, så smid mig lige en privat..

mvh

Jakob

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)