|
Du skulle måske først undersøge om de virkelig har rettighederne til det design de henviser til samt også undersøge om advokatfirmaet overhovedet eksistere . Det kunne muligvis være et fup-nummer. Du skulle havde set bevismaterialet inden du indgik forlig.
|
Lad dem være og smid papirene ud. Jeg prøvede det samme for et års tid siden hvor det var et advokatfirma fra England som sagsøgte mig for en kunde. Jeg læste lidt mere om dem og de levede af at finde sådanne ting og derefter kontakte kunden og sige: Hey vil du tjene 10.000 dog skal vi have 40.000 for det men du skal ikke smide en krone op af lommen.
For at de kan køre sagen skal de først hyre en dansk advokat som derefter skal køre sagen og for det beløb kan det ikke betale sig for dem.
Jeg lov dem være og ignorerede alle henvendelser fra dem og har intet hørt siden. Hvis jeg var dig ville jeg lade dem være og vente til du hørte fra en dansk advokat, før det skal du ikke gøre noget.
Bliv gratis medlem