Kan ikke helt gennemskue, om du har hævet pengene privat, eller blot tjent mange penge til virksomheden. Der er jo forskel på de to ting.
Som Tonny siger er det kun de penge, du hæver til privat, der spiller en rolle. Her må du hæve 8629 kroner før skat hver måned. Det beløb af de 8629 kroner, som du ikke hæver én måned, bliver videreført til næste måned. Disse satser gælder, hvis du er over 20, udeboende, og læser på en videregående uddannelse. Hvis din situation er en anden, kan du se de gældende satser på SU.dk.
Hvis du blot har tjent pengene til virksomheden, kan du hæve beløb indenfor ovenstående rammer, og lade resten stå i virksomheden. I så fald kan tilmelde dig den såkaldte VSO, som betyder, at virksomhedens overskud bliver beskattet med 25 procent. De 25 procent bliver så modregnet, hvis du senere trækker pengene ud privat.