Hej Aminoer Som overskriften lyder vil jeg gerne vide, hvad en server kan bruges til, hvis man taler om besparelser og indtjeningsmuligheder kontra strømforbruget. Nogle servere bruger strøm for 5000-6000 om året læste jeg i et forum i sidste uge. Jeg ved godt man kan spare på at købe webhoteller, men hvad ellers? |
En server er "bare" en computer der står og udfører nogle opgaver. Mange af dem bruges som webservere som f.eks. har Amino liggende.
Jeg har f.eks. 4 servere stående i et hostingcenter i Glostrup (et hostingcenter er bare et firma som har en kæmpestor internetforbindelse som udlejer plads) og dem bruger jeg til mine egne projekter og mine kunder.
Nogle vælger når de laver et nyt website at leje en server. Så lejer de for at deres hjemmeside er online hele tiden istedet for at benytte et webhotel som er en del af en server.
5000 kr i strøm pr år er meget. Jeg tror at jeg betaler 1000 kr for hver af mine.