Hej Aminoer Jeg har lige et spørgsmål, jeg håber der er nogen der vil svare på. Jeg har drinksdatabasen.dk og ønsker at oprette en blog, men jeg er i tvivl om det er bedst at:
Jeg tænker hvad der vil gi mig mest mht linkbudiling og seo. Det vil jo gi en masse internt, men ved ikke og det er bedre at oprette et nyt domæne der sender en masse links retur. Jeg har allerede lagt den op på /blog, men kom i tvivl. |
Kommer bloggen til at have en direkte sammenhæng med indholdet på din hjemmeside anbefaler jeg at den ligger på samme domæne i et bibliotek. Med direkte sammenhæng tænker jeg inden for de samme emner.
Ligger du den på et nyt domæne skal du jo bare finde flere links til det domæne også. Derfor kan du ligeså godt samle det hele på samme domæne og derved få en bedre samlet vurdering af Google på din hovedside.
Et subdomæne bliver i Google vurderet som et selvstændigt domæne.
/Anders