Hej! Her i weekenden kom jeg til at skubbe min laptop ud over bordkanten - den falder ned, men virker (heldigvis) stadig. Sagen er den, at den laver nogle underlige "skrabe"-lyde, når jeg ryster den lidt. Den skrabelyd forsvinder igen, når jeg ryster den igen. Det er som at smide en kugle i en roterende propel, hvis det siger nogen noget. Når jeg ryster den igen, falder kuglen væk igen. Min teori er, at noget i harddisken er gået i stykker. Når jeg så ryster computeren, rammer denne tingest harddiskens roterende plader, og når jeg så ryster den igen, må den tingest så komme på sin plads igen. Jeg har derfor taget backup på heeele computeren, men jeg er bange for, at den går ned pludselig - er det en skade, som jeg ikke skal tage mig af, sålænge computeren bare funger?
Hvad skal jeg gøre?! Jeg vil ikke miste min dyre (og lidt gamle) bærbar - jeg har ikk' en stor pengepung til en ny!
Mange "jeg er ked af det"-hilsner, og god mandag! |
Alei:Min teori er, at noget i harddisken er gået i stykker. Når jeg så ryster computeren, rammer denne tingest harddiskens roterende plader, og når jeg så ryster den igen, må den tingest så komme på sin plads igen.
Jeg kan næsten garantere, at det ikke er det du oplever. Harddiskens plader roterer med ~5400 - 7200 omdrejninger i minuttet, og hvis noget rammer dem, stopper de med at rotere næsten øjeblikkeligt, og kommer formentlig aldrig til det igen. :)
Det lyder mere som om noget rammer blæseren. Du kan måske have held med at skille maskinen ad og finde synderen. Hvilken model er det? Dell og IBM/Lenovo (blandt andre) har fine vejledninger, som gør processen ret overskuelig.
[edit]
Jeg vil dog ikke anbefale, at du ryster mere med maskinen. Er det et stykke metal, som er gået løs, risikerer du, at det kortslutter bundkortet, og så skal du på en større indkøbstur.