Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Simpel CRM, Kalender, kontakt software

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 3. Nov 10
Indlæg ialt: 13
Skrevet kl. 09:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Jeg er ved at opstarte egen virksomhed og søger derfor en simpel måde at løse dette på:

Adgang til kalender, kontakter samt imap fra flere PC'ere inkl. mobil/iphone.

Simpel integration mellem kontakter og kalender, hvilket vil sige at kalender events automatisk kædes sammen med mine kontakter (inkl. notater).

Jeg er i besiddelse af MS office. Hvad er en smart og gratis løsning på dette?

Håber i kan hjælpe :-)

 

Mvh

Michael

 

Fra Hong Kong
Tilmeldt 20. Jun 08
Indlæg ialt: 196
Fra  cSupport Skrevet kl. 05:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Michael,

Hvis du leder efter en gratis løsning kan google være lige det du søger, du for både kalender, adresse bog, webmail med mulighed for imap som selvfølgelig også virker på din iphone. Du vil også have mulighed for at tilkoble dit eget domæne, så du slipper for at bruge @gmail.com på dine e-mail adresser.

Se mere om de enkelte løsninger her,

www.google.com/calendar

www.mail.google.com

Til sidst kan jeg også anbefale dropbox.com, her for du mulighed for at uploade alle dine dokumenter og efterfølgende se dem på din iphone eller hvilken som helst computer du nu engang har adgang til. Dropbox er gratis for de første 2GB, hvilket er rigeligt til små filer og dokumenter. 

 

Håber det kunne bruges.

Fra Køge
Tilmeldt 22. Mar 10
Indlæg ialt: 484
Fra  IT Operators Aps Skrevet kl. 07:44
Hvor mange stjerner giver du? :

En simpel løsning ville være at benytte Microsoft business contact manager. Du kan installere den centralt med en gratis sql og derved dele kontakter, aftaler mv. med alle dine medarbejdere.

IT Operators Aps - Professionel IT Service og Support 

Tilmeldt 3. Nov 10
Indlæg ialt: 13
Skrevet kl. 13:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kim,

 

Det lyder som en glimrende idé ;-). Det er et super "add-on" som kan det jeg ønsker. Jeg har søgt en del på nettet for at finde ud af om jeg kan gemme denne sql centralt (nas/ftp eller lign.) men det synes jeg ikke helt jeg kan se. Ved du om det kan lade sig gøre?

Tak for hjælpen!

Mvh

Michael

Tilmeldt 3. Nov 10
Indlæg ialt: 13
Skrevet kl. 13:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kasper,

Tak for svaret ;-). 

Jeg har kigget på løsningen, som sådan set er super, bortset fra at jeg mangler CRM delen.

Mvh

Michael

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)