Hej Daniel.
Jeg vil også sige at du skal tage hen til din leverandør af maling, og snakke med sælgeren. De har altid en kørende sælger. Snak med ham, om at du mangler arbejde for tiden. Han kender helt sikkert et andet malerfirma, som kan bruge en ekstra mand, i nogle dage.
De fleste STARK forretninger har en tavle, hvor de lokale håndværkere, kan sætte nogle visitkort op, og håbe på, en kunde kigger dem igennem og tager dit.
Hvor længe har du været igang, og hvem er din maling leverandør? Jeg bruger selv Beck & Jørgensen i mit malerfirma, og har brugt dem som primær leverandør i 8år nu. Ellers køber jeg lidt ved Sigma, men det er faktisk kun spærrende maling til lofter.
Få lavet en masse visitkort, og kør rundt til firmaer og snak med dem, og giv dem dit visitkort til senere brug. Del dem ud til alle du kender, og giv dem evt. 4 hver, de kan dele ud for dig. Dine venner hjælper dig sikkert gerne ;-D
Håber du kan bruge det
Mvh
Michael Haahr
Malermester i midtjylland
Maler-maling.dk
Billig maling på nettet